Bp Śmigiel: Kościołowi wyrządzają szkodę ci, którzy traktują go jako polisę
23 kwietnia 2013 | 20:16 | ks. is Ⓒ Ⓟ
W Starogardzie Gdańskim odbyły się uroczystości ku czci św. Wojciecha – patrona Polski i miasta. Przewodniczył im biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel, który w homilii wyraził przekonanie, iż “najwięcej szkody wyrządzają Kościołowi ci, którzy traktują go jako polisę na życie doczesne”.
Uroczystości rozpoczęły się przy monumentalnej figurze św. Wojciecha znajdującej się na placu przy kościele św. Wojciecha. Młodzież przedstawiła program słowno-muzyczny o patronie. Przemówił prezydent miasta Edmund Stachowicz, który nazwał patrona miasta „apostołem o płomiennej duszy”. Bp Śmigiel odnowił Akt Zawierzenia Miasta św. Wojciechowi.
Przed rozpoczęciem liturgii przemówił również przewodniczący Rady Miasta Sławomir Ruśniak, który stwierdził, że „osoba i dzieło patrona jest dla mieszkańców wzorem i skłania do życia w prawdzie i uczciwości a jednocześnie uświadamia, że cena wierności wiele kosztuje”.
Następnie rozpoczęła się w kościele św. Wojciecha Msza św. koncelebrowana przez wszystkich księży Starogardu Gdańskiego. W homilii bp Śmigiel przypomniał, że „w Kościele żywa jest wiara, iż krew męczenników przyczyniła się do wzrostu Kościoła”. – Dlatego „każda trudna wierność Chrystusowi jest darem dla Kościoła i przyczynia się do jego wzrostu” – zapewnił.
Bp Śmigiel ostrzegał, że „najwięcej szkody wyrządzają Kościołowi ci, którzy traktują go jako polisę na życie doczesne, szukają we wspólnocie Kościoła zaszczytów i spełnienia tylko swoich ludzkich planów”. Hierarcha dodał, że „ludzie, którzy cierpią dla Kościoła zawsze są ziarnem, które daje wzrost wspólnocie Kościoła”.
Mówiąc o roli misji św. Wojciecha, bp Śmigiel stwierdził: „ważny był sam styl misji ewangelizacyjnej realizowanej przez biskupa Wojciecha”. Podkreślił, że św. Wojciech „przywrócił zapomnianą już tradycję misji prowadzonych na wzór Chrystusa –przez głoszenie Słowa i świadectwo życia”.
Zdaniem bp. Śmigla „temu stylowi misji, który towarzyszył św. Wojciechowi zawdzięczamy, że i dzisiaj Kościół w naszej Ojczyźnie jest nadal silny pomimo tylu przemian”. Kaznodzieja wyraził przekonanie o aktualności postawy św. Wojciecha. – Nigdy nie uda się zbudować wspólnoty wierzących opierając się na ustawach świeckich a tym bardziej na mieczu – przekonywał i zachęcał, żeby „zacząć od serca człowieka, a kiedy przemienią się serca, ludzie zaczną żyć wiarą i moralnością będzie można przemieniać prawo i wprowadzać ustawy jako konsekwencję wiary”.
Św. Wojciech jest patronem Starogardu Gdańskiego od 1998 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.