Pelplin szykuje się do obchodów rocznicy śmierci bp. Jana Szlagi
22 kwietnia 2013 | 17:36 | ks. is Ⓒ Ⓟ
W czwartek 25 kwietnia przypada pierwsza rocznica śmierci biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi. Z tej okazji jego następca na stolicy biskupiej, bp Ryszard Kasyna, zaprosił diecezjan do udziału we Mszy św. w katedrze. Podkreślił, że zmarły hierarcha wniósł ogromny wkład w formację intelektualną oraz duchową wielu kapłanów i ludzi świeckich.
„Przez lata swojej posługi biskupiej był dla nas wzorem pracowitości i zaangażowania duszpasterskiego, służąc wiernym z wielkim oddaniem i pokorą, dając w ostatnim czasie swego życia przykład jak przyjmować i znosić chorobę oraz cierpienie” – napisał w zaproszeniu do wspólnej modlitwy bp Kasyna. Dodał też, że jego poprzednik „umacniał w sercach miłość do ziemi pomorskiej, zakładając nowe wspólnoty parafialne oraz inicjując budowę wielu kościołów diecezji”.
Msza rocznicowa zostanie odprawiona 25 kwietnia o godz. 18 w pelplińskiej katedrze.
Z tej okazji również klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie organizują w Bibliotece Diecezjalnej okolicznościową wieczornicę a diecezjalne Radio Głos przygotowuje specjalne audycje, w których będzie można usłyszeć fragmenty homilii i katechez radiowych bp. Szlagi a także wspomnienia duchownych i świeckich o zmarłym biskupie pelplińskim.
Z inicjatywy pelplińskiego seminarium już w Wielki Czwartek ukazał się pamiątkowy album pt. „Parate vias Domini”, który zawiera relacje ze wszystkich uroczystości związanych z udzielaniem przez bp Szlagę święceń prezbiteratu. Zawiera on homilie a także obrazki prymicyjne wszystkich kapłanów, których wyświęcił biskup Szlaga.
Bp Jan Bernard Szlaga kierował diecezją pelplińską w latach 1992-2012. Zmarł w 72. roku życia, 49. kapłaństwa i 24. biskupstwa. Hasłem jego biskupiej posługi były słowa „Parare vias Domini” („Przygotować drogi Panu”).
Bp Szlaga urodził się 24 maja 1940 r. w Gdyni. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1963 r.; pracował jako wikariusz w Łęgu i Jabłonowie Pomorskim. W 1968 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał tytuł magistra teologii oraz stopień licencjata teologii w zakresie nauk biblijnych.
W latach 1972-73 odbył studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Trzy lata później habilitował się na wydziale Teologicznym KUL, po czym w 1979 r. został powołany na stanowisko docenta i kierownika Katedry Egzegezy Ksiąg Narracyjnych Nowego Testamentu.
Był prorektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W 1988 r. został podniesiony do godności biskupa tytularnego i pomocniczego chełmińskiego, a 19 marca 1992 r. został mianowany biskupem diecezji chełmińskiej, która 25 marca 1992 r. zmieniła nazwę na pelplińską. Uroczysty ingres do bazyliki katedralnej w Pelplinie miał miejsce 24 maja 1992 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.