Poznań: Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha ma nową siedzibę
22 kwietnia 2013 | 13:59 | ms Ⓒ Ⓟ
Nowoczesne i funkcjonalne pomieszczenia na poznańskim Chartowie będą oficjalną siedzibą najstarszej katolickiej oficyny wydawniczej w Polsce. – Po raz pierwszy po II wojnie światowej udało się stworzyć zintegrowaną siedzibę, tym bardziej, że do niedawna funkcjonowaliśmy w pięciu różnych miejscach miasta w lokalach dzierżawionych od różnych podmiotów – mówi KAI ks. prałat Paweł Deskur, prezes spółki Drukarnia i Księgarnia Świętego Wojciecha.
Otwarcia i poświęcenia nowej siedziby dokona abp Stanisław Gądecki w uroczystość św. Wojciecha, patrona spółki, 23 kwietnia. W jej murach mieścić się będzie Wydawnictwo Święty Wojciech, redakcje „Przewodnika Katolickiego”, „Katechety”, „Biblioteki Kaznodziejskiej”, „Małego Przewodnika Katolickiego”, czasopisma „Króluj nam Chryste” oraz działy marketingu, sprzedaży, kadr, księgowości i administracji, a także zarząd spółki.
W nowej siedzibie pracować będzie ponad sto osób. W nowoczesnym gmachu Drukarni i Księgarni Świętego Wojciecha znajdzie się także kaplica poświęcona patronowi spółki.
Choć pierwszy numer „Przewodnika Katolickiego” ukazał się staraniem abp. Floriana Stablewskiego w 1895 roku, to za datę powstania Drukarni i Księgarni Świętego Wojciecha przyjmuje się datę 17 grudnia 1897 roku. Wówczas redakcja „Przewodnika Katolickiego” połączyła się z wydawnictwem książkowym o nazwie Księgarnia Świętego Wojciecha.
W 1902 roku ks. Piotr Wawrzyniak przekształcił spółkę akcyjną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej celem była katolicka działalność naukowa, oświatowa i społeczno-dobroczynna. Najbardziej dynamiczny okres rozwoju spółki przypadł na lata dwudzieste ubiegłego wieku. Oprócz wydawania książek i czasopism działalność firmy obejmowała zakłady graficzne, fabrykę figur i sprzętów kościelnych oraz fabrykę papieru „Malta” w Poznaniu, fabrykę miazgi drzewnej „Kostuchna” koło Katowic oraz szereg budynków i nieruchomości w różnych częściach miasta.
Po wojnie spółkę reaktywowano w 1945 roku, ale do 1950 roku władze komunistyczne przejęły jej fabryki, wytwórnię papieru, drukarnię, budynki mieszkalne i nieruchomości. Mimo tych dotkliwych strat udało się kontynuować działalność wydawniczą i drukarską. Wznowienie wydawania „Przewodnika Katolickiego” stało się możliwe jednak dopiero w 1956 roku.
W całym okresie powojennym działalność spółki prowadzona była w lokalowym rozproszeniu. Zarząd, wydawnictwo i księgarnia wróciły co prawda do pierwotnych siedzib w pomieszczeniach przy Placu Wolności dzierżawionych od Hotelu Rzymskiego, ale redakcje „Przewodnika Katolickiego”, „Katechety”, Biblioteki Kaznodziejskiej” przenosiły się w różne miejsca. Jedynym lokalem poza nową siedzibą spółki będzie obecnie księgarnia położona w samym centrum Poznania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.