Palędzie: modlitwa o beatyfikację o. Żelazka w 7. rocznicę jego śmierci
21 kwietnia 2013 | 17:35 | bt Ⓒ Ⓟ
W Palędziu k. Poznania, rodzinnej miejscowości werbisty o. Mariana Żelazka, odbyły się dzisiaj uroczystości w 7. rocznicę jego śmierci. Modlono się o beatyfikację tego wielkiego misjonarza.
Mszy św. sprawowanej w intencji beatyfikacji o. Mariana Żelazka, który przez ponad 20 lat pracował wśród trędowatych w Indiach, przewodniczył ks. Karol Górawski, proboszcz parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w podpoznańskiej Dąbrówce, do której należy Palędzie. Następnie poprowadził on modlitwę pod głazem upamiętniającym o. Żelazka. Wzięli w niej udział, oprócz mieszkańców Palędzia, członkowie Towarzystwa Ojca Mariana Żelazka w Palędziu oraz misjonarze werbiści, do których należał o. Żelazek, z Chludowa.
Głaz, który stanowi miejsce pamięci misjonarza, został ustawiony w Palędziu z inicjatywy mieszkańców i przy wsparciu władz Gminy Dopiewo w 2008 r., w 2. rocznicę jego śmierci, a zarazem 90. rocznicę urodzin i 60. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.
„Spotykamy się tu, zwłaszcza w kolejne rocznice śmierci, czy raczej narodzin dla nieba ojca Mariana na wspólnej modlitwie, prosząc Boga o dar jego beatyfikacji. Pragniemy też pielęgnować pamięć o nim i dziele, które prowadził wśród trędowatych w Indiach” – wyjaśnia w rozmowie z KAI Maria Popowska z Towarzystwa Ojca Mariana Żelazka w Palędziu, które jest współorganizatorem uroczystości rocznicowych.
Na głazie-pomniku, jak zwraca uwagę Popowska, wyryte są m.in. słowa o. Mariana Żelazka, którymi kierował się w życiu i które nam pozostawił: „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć”.
O. Marian Żelazek urodził się 30 stycznia 1918 r. w Palędziu. W 1937 r. rozpoczął nowicjat w domu Zgromadzenia Misjonarzy Werbistów w Chludowie. Podczas II wojny światowej był więźniem hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau.
Dwa lata po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1948 r. w Rzymie, został skierowany do pracy misyjnej w Indiach. Tam w 1968 r. objął stanowisko proboszcza w parafii Bondamunda, a od 1975 r. pracował wśród trędowatych w Puri, gdzie założył dla nich schronisko i szpital, które dały początek wiosce trędowatych. Kilka miesięcy przed śmiercią, w styczniu 2006 r., otworzył tam również Centrum Dialogu (Ishopanthi Ashram). Zmarł w Puri, wśród swoich podopiecznych, 30 kwietnia 2006 r.
Wśród wyróżnień, które za swoją działalność otrzymał o. Marian Żelazek można wymienić m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Dr Radanath Seva Samman za posługę na rzecz trędowatych oraz nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.