Katedra polowa: żołnierze Wojsk Inżynieryjnych modlili się w dniu swego święta
16 kwietnia 2013 | 18:40 | kos Ⓒ Ⓟ
Od modlitwy i Mszy św. w katedrze polowej rozpoczęły się obchody święta Wojsk Inżynieryjnych. Eucharystii przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek. W homilii podziękował saperom za ich ofiarność na rzecz ojczyzny. Zachęcał, by w codziennej służbie starali się dawać przykład swoim zaangażowaniem i postawą godną chrześcijanina. W południe pod pomnikiem „Chwała Saperom” na warszawskim Czerniakowie odbyła się uroczystość upamiętnienia żołnierzy wojsk inżynieryjnych, poległych podczas II wojny światowej oraz akcji rozminowania kraju.
W homilii bp Guzdek podkreślał, że mądrością ludzi jest rozwijanie swoich umiejętności i profesjonalizmu, ale jeszcze większą świadomość tego, że nie wszystko zależy od człowieka. Człowiek mądry to człowiek świadomy swoich ograniczeń człowiek, który wie, że nie wszystko od niego zależy. – Dziś chcemy z Wami i za Was prosić, by Pan miał Was w swojej opiece i obdarzył Was mężnym sercem – mówił biskup.
Ordynariusz wojskowy dziękował saperom za ich służbę na rzecz ochrony ludzkiego życia. Przypomniał, że w katedrze znajduje się tablica upamiętniająca żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, podczas rozminowywania kraju i w misjach zagranicznych. Podkreślił, że modlitwa w katedrze polowej w ich intencji jest formą wdzięczności i wyrażeniem szacunku dla ich poświęcenia.
– Przychodzimy tu również po to, żeby odkryć prawdę, że jako ludzie wierzący jesteśmy na usługach Boga. Tak patrzy na swoją służbę człowiek religijny. Bóg potrzebuje mnie, mojego profesjonalizmu, mojego wrażliwego serca, mojej uczciwości i taka jest rola chrześcijan, żebyśmy tym promieniowali, żebyśmy tym innych zarażali – mówił bp Guzdek. Zachęcał saperów, aby w codziennej służbie starali się dawać przykład swoim zaangażowaniem, pasją i profesjonalizmem.
Mszę św. z biskupem polowym koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego związani ze środowiskiem saperów i pirotechników. W Eucharystii uczestniczyli żołnierze i pracownicy wojska Wojsk Inżynieryjnych z Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej. Obecny był gen. bryg. Bogusław Bębenek, szef Inżynierii Wojskowej, kombatanci, weterani oraz rezerwiści. Wspólnie z saperami modlił się ich poprzedni dowódca gen. Janusz Lalka z małżonką.
Słowa modlitwy i podziękowania dla wojsk inżynieryjnych przekazał naczelny ewangelicki duszpasterz wojskowy, bp Mirosław Wola oraz przedstawiciel prawosławnego ordynariatu polowego.
Szef Wojsk Inżynieryjnych podziękował biskupowi za sprawowaną Eucharystię. – Wszystkie pokolenia saperów, tu w katedrze polowej Wojska Polskiego oddają cześć i składają podziękowanie Matce Bożej, Hetmance Żołnierza Polskiego za opiekę w niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy i służbie. Saperzy pełniący służbę w Siłach Zbrojnych RP chylą czoła przed weteranami naszej służby za ich dokonania i za przekazanie nam tych wartości, które są ponadczasowe: profesjonalizm, chęć służenia innym oraz szacunek dla drugiego człowieka – podkreślił.
Gen. Bębenek wyraził wdzięczność za posługę kapelanów wojskowych wśród żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych. – Dziękuję za ich duszpasterską opiekę. Składam podziękowanie wszystkim kapelanom za duchowe wsparcie dla nas i naszych rodzin – podkreślił.
Dowódca Wojsk Inżynieryjnych złożył podziękowanie biskupowi Guzdkowi za kończącego swoją posługę wśród saperów ks. płk. Krzysztofa Wylężka oraz za mianowanie kapelanem polskich saperów ks. kmdr. por. Pawła Wójcika.
Po Mszy św., pod tablicą poświęconą poległym żołnierzom Wojsk Inżynieryjnych, znajdującą się w kruchcie katedry złożone zostały kwiaty.
W południe pod pomnikiem „Chwała Saperom”, znajdującym się w Parku im. Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych saperów. Przedstawiciele władz państwowych i wojskowych złożyli wieńce pod pomnikiem Chwała Saperom, a także na Płycie Czerniakowskiej.
Święto Wojsk Inżynieryjnych obchodzone jest co roku 16 kwietnia, w rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy 1 Armii WP. Służba saperów nie zakończyła się jednak wraz z ustaniem działań zbrojnych. Od końca II wojny światowej polscy saperzy zniszczyli prawie 15 mln min i ponad 47 mln sztuk amunicji różnego rodzaju i kalibru, będących pozostałością po toczących na terytorium Polski walkach i bombardowaniach.
Choć od zakończenia ostatniej wojny minęło już 68 lat, saperzy nadal mają wiele pracy. Tylko w 2012 roku patrole rozminowania interweniowały ponad 8 tys. razy, podejmując i utylizując blisko 1,8 mln sztuk przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych oraz ponad 2,2 tony materiałów wybuchowych i prochu. Zadania oczyszczania terenu kraju z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych realizowane są w Siłach Zbrojnych RP przez 39 patroli i 2 grupy nurków-minerów.
Od 1953 r. saperzy biorą udział w misjach pokojowych. Obecnie, w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych, pełnią służbę w Afganistanie, Bośni i Kosowie. Od marca 2013 r. kapelanem saperów polskich jest ks. kmdr por. Paweł Wójcik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.