Ludźmierz: 21 kwietnia Święto Bacowskie i uroczyste poświęcenie stada owiec
16 kwietnia 2013 | 16:06 | jg Ⓒ Ⓟ
Uroczyste poświęcenie stada owiec i przekazanie bacom sajt z Wielkiej Soboty do zapalenia ognisk na bacówkach – to tylko niektóre punkty programu Święta Bacowskiego, które zaplanowano na niedzielę 21 kwietnia w sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu. Przybędą na nie górale z wielu krajów europejskich w ramach rozpoczynającego się Redyku Karpackiego.
Święto Bacowskie rozpocznie się od uroczystego nabożeństwa, w trakcie którego ze studni ludźmierskiego sanktuarium zostanie pobrana i poświęcona woda do pokropienia zwierząt. Następnie wszyscy bacowie, juhasi i hodowcy przejdą w uroczystej procesji, niosąc duży góralski czerpak (pucierę) napełniony wodą, do świątyni na Mszę św.
Podczas Mszy św. bacowie przyniosą do ołtarza – w procesji z darami – owieczkę oraz regionalne produkty: oscypek, bryndzę i bunc. Po liturgii kapłani przekażą wiernym poświęconą wodę z puciery do pokropienia zwierząt. Każdy otrzyma także podhalański kalendarz wydany przez sanktuarium w Ludźmierzu, oraz szczapy z poświęconego w Wielką Sobotę ognia do zapalenia pierwszej tego lata watry w bacówce.
Podczas Święta Bacowskiego nie zabraknie i innych akcentów góralskich, w tym momentu, podczas którego kapłani poświęcą symbolicznie stado owiec. Podobnego obrzędu dokonają bacowanie i juhasi podczas pierwszego redyku (wyprowadzenia na wypas) swoich owieczek i baranów. W trakcie uroczystości przygrywać będzie kapela góralska.
Wypas owiec rozpoczyna się wiosną każdego roku. Zejście z hal następuje we wrześniu lub październiku, i zwane jest przez górali osodem. Jednym z obyczajów jest okadzanie zwierząt poświęconymi ziołami, aby odegnać od nich złe moce, przechodzenie owiec przez łańcuch i o watrze, która zapalona w szałasie w pierwszy dzień wypasu według tradycji miała się w nim palić aż do końca, czyli do dnia św. Michała Archanioła.
Wiosenne Święto Bacowskie organizuje Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, oddziały Związku Podhalan z Nowego Targu i Ludźmierza oraz Związek Hodowców Owiec i Kóz.
Na Święto Bacowskie przybędą górale z wielu krajów europejskich w ramach rozpoczynającego się Redyku Karpackiego. Około 300 owiec przejdzie terenami górskimi trasę 1400 kilometrów przez Rumunię, Ukrainę, Polskę, Słowację i Czechy. Pasterze spędzą w górach cztery miesiące. Projekt został zorganizowany dla uczczenia wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia obszaru gór i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty. Będzie prowadzony w ponadnarodowej, archaicznej formie, owce powędrują w naturalnym, dziennym rytmie wypasu, przy zachowaniu wymaganego bezpieczeństwa.
Celem redyku jest międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących w Karpatach, ich integracja, możliwość poznania oraz pokazania bogactwa kulturowego mieszkańców, jak również bogactwa i unikatowości przyrody oraz sposobu na zrównoważony rozwój terenów górskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.