Łódź: ksiądz laureatem nagrody „Świadek historii”
15 kwietnia 2013 | 14:47 | lg Ⓒ Ⓟ
Ks. Tadeusz Bednarek, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Łodzi jest jednym z dziesięciu laureatów Nagrody Honorowej "Świadek historii". Wyróżnienie przyznawane jest przez kapitułę, na czele której stoi prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W Łodzi jest to pierwsza edycja nagrody. Wręczenie odznaczeń odbędzie się 16 kwietnia w Łodzi.
Ks. prał. Tadeusz Bednarek jest proboszczem parafii Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi. Na terenie sanktuarium przechowywana jest ziemia z miejsc męczeństwa Polaków w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Ks. Bednarek jest opiekunem Muzeum Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego „Wiano”, dyrektorem Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II w Łodzi oraz popularyzatorem wiedzy o Armii Krajowej i Kresach.
Poza nim wyróżnienie otrzymają Krzysztof Andrzej Bronowski (kolekcjoner wydawnictw niezależnych, twórca i właściciel Muzeum Wolnego Słowa), Mieczysław Góra (zastępca dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, archeolog, uczestnik prac sondażowo-ekshumacyjnych m.in. w Charkowie i w Bykowni), hm. Krzysztof Jakubiec (instruktor ZHP, pedagog i gawędziarz), Mirosław Łapa (redaktor naczelny „Tygodnika Kępińskiego”, od wielu lat publikującego cykle artykułów historyków i archiwistów Instytutu Pamięci Narodowej), dr Jan Mosiński (w stanie wojennym działacz struktur podziemnej „Solidarności”, obecnie przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa), Lucjan Muszyński (inicjator dekomunizacji większości łódzkich ulic; wieloletni Pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. Obchodów Świąt i Rocznic Narodowych, b. prezes Społecznego Komitetu Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, społecznik i miłośnik historii), Ewa i Waldemar Podgórscy (właściciele Księgarni Wojskowej im. gen. dyw. Stefana Grota-Roweckiego w Łodzi, miłośnicy książek, animatorzy spotkań z autorami książek o historii najnowszej).
Dwie osoby otrzymały odznaczenia pośmiertnie: Jerzy Antoni Scheur (zm. 26 czerwca 2012 r., łódzki opozycjonista, społecznik, zasłużony działacz w obronie wartości demokratycznych; kierował Fundacją „Polska się Upomni”, przewodniczył Porozumieniu na Rzecz Obchodów Dnia i Roku „Żołnierzy Wyklętych”) i Andrzej Różan Terlecki (zm. 24 lipca 2012 r., działacz niepodległościowy, dziennikarz, w stanie wojennym internowany, powołał i przewodniczył Środowisku Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, był członkiem łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Wolnego Słowa).
Wręczenie odznaczeń odbędzie się 16 kwietnia o godz. 14.00 w kinie Charlie w Łodzi. Dekoracji laureatów dokonają prezes IPN Łukasz Kamiński i dyrektor oddziału IPN w Łodzi Marek Drużka. W trakcie drugiej części spotkania przypomniana zostanie postać gen. brygady Antoniego Hedy-Szarego. Wstęp historyczny wygłosi Artur Ossowski z Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi, a potem odbędzie się projekcja filmu Grzegorza Królikiewicza "Mit o Szarym".
Nagroda honorowa „Świadek Historii” przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego i wspierającym pion edukacyjny IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.