Biskup nominat Piotr Sawczuk o swojej posłudze, zawołaniu, herbie i potrzebie modlitwy
06 kwietnia 2013 | 07:35 | el Ⓒ Ⓟ
W sobotę 6 kwietnia w siedleckiej katedrze ks. prałat Piotr Sawczuk, wikariusz generalny diecezji siedleckiej przyjmie sakrę biskupią. Święceń udzieli mu biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Współkonsekratorami będą abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz biskup radomski Henryk Tomasik.
Prezbiterami asystującymi elektowi będą: ks. prałat Mieczysław Głowacki i ks. kanonik Grzegorz Kamiński.
W specjalnym wywiadzie udzielonym Katolickiemu Radiu Podlasie przed uroczystością, biskup nominat opowiedział o swojej posłudze, wyjaśnił znaczenie zawołania i herbu oraz poprosił diecezjan o modlitwę w swojej intencji.
Słowa z psalmu: „Nomini tuo da Gloriam”, czyli „Twemu Imieniu daj chwałę” będą stanowiły treść zawołania biskupiego bp. Piotra Sawczuka. Jak sam wyjaśnił, chwała należna jest nie nam ludziom, ale Bogu. Dla niego to hasło ma wiele wymiarów a więc także wątek osobisty.
– To takie poczucie niegodności. Dostrzegam dużą grupę bardziej przygotowanych i sposobnych do przyjęcia godności biskupiej kapłanów. Tymczasem mnie to spotyka, ja mam być biskupem pomocniczym w diecezji siedleckiej, więc tylko Bogu jest należna Chwała. Ja własnych zasług w tym względzie nie widzę – powiedział.
Zawołanie ma także przekazać pewne treści ludziom i środowisku, w którym będzie posługiwał. Jak stwierdził, chciałby zwrócić uwagę na to, że współczesny świat i człowiek za bardzo skupiają się na sobie, a to stanowi poważny problem. – Ludzie radzący sobie doskonale od strony technicznej z pewnymi sprawami, wzrastają w takim przekonaniu, że sami sobie poradzą, że Bóg nie jest im konieczny, a w wielu sprawach nawet przeszkadza. Chciałbym, żeby to hasło było jakimś czytelnym przesłaniem mówiącym, że tak nie jest – wyjaśnił. Dodał także, że skoro otrzymujemy nasze życie w darze od Pana Boga, to ma ono być tak ułożone, ukierunkowane, by było pełnieniem woli Pana Boga, żeby wypełniało cel jaki Bóg zamierza w swoim odwiecznym zamyśle wobec każdego z nas. Nasze życie, nasza aktywność, nasze talenty mają być podporządkowane szerzeniu Jego chwały, i takie przesłanie ma zawołanie biskupie „Twemu Imieniu daj chwałę”.
Herb nawiązuje do treści zawołania. Zasadniczym jego elementem jest pusty tron, który ma symbolizować życie człowieka, które jest oczekiwaniem na spotkanie z Panem. – Życie człowieka ma być poszerzaniem w sobie miejsca dla Pana Boga i pracą nad sobą, wiążącą się z likwidacją błędów, zapędów, tęsknot egoistycznych, myślenia o sobie – wyjaśnia ks. Sawczuk.
Na pustym tronie jest rozłożona księga Pisma Świętego z literami alfa i omega, oznaczającymi początek i koniec. Dwa pozostałe elementy to wizerunki Matki Bożej Leśniańskiej oraz Błogosławionych Męczenników Podlaskich. – Są one bardziej osobiste. Pochodzę z parafii Kornica, która sąsiaduje z Sanktuarium MB Leśniańskiej. Od najmłodszych lat wielokrotnie pielgrzymowałem do tronu Pani Leśniańskiej i jestem duchowo i emocjonalnie z tym miejscem związany. Chciałbym swoją posługę zawierzyć wstawiennictwu Matki Najświętszej i do pośrednictwa Maryi zawsze się dowoływać – mówi nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.
Trzeci element, wizerunek Męczenników Podlaskich Błogosławionych Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, pojawił się dlatego, gdyż diecezja siedlecka szczyci się beatyfikacją Męczenników z Pratulina, która miała miejsce w 1996 roku a więc stosunkowo niedawno. Jest jeszcze osobisty powód. Otóż biskup nominat pochodzi z rodziny o korzeniach unickich więc, jak zapewnia, nosi w sobie duchowość unicką i połączenie tradycji zachodniej i wschodniej.
Po ogłoszeniu nominacji 19 stycznia br., ale także teraz przed święceniami biskup nominat Piotr Sawczuk prosi wiernych o modlitwę. – Podobnie jak papież Franciszek, zanim pobłogosławił wiernych, poprosił o modlitwę w swojej intencji, ja również jestem przekonany o tym, że cokolwiek dobrego z woli Pana Boga przyjdzie mi zrobić, to nie pochodzi ode mnie, z moich zdolności, talentów czy wiedzy, ale jest przejawem łaski Pana Boga – powiedział na antenie Radia Podlasie. Wyraził też przekonanie, że może być tylko narzędziem Boga, dlatego podejmuje posługę licząc na to, że będzie wspierany przez modlitwę wspólnoty kościoła. – Proszę o modlitwę i o to by wierni, szczególnie diecezji siedleckiej, mi towarzyszyli – zaapelował i podziękował za wsparcie modlitewne, m.in.: siostrom karmelitankom z Kodnia i siostrom sakramentkom z Siedlec. Dodał, że liczy na duchowe wsparcie ze strony osób świeckich i ich modlitwie poleca także swoja posługę.
Mówiąc o przyszłości i zadaniach jakie będzie wypełniał jako biskup pomocniczy, przyznał, że dobrze wie z czym się to wiąże, gdyż od 17 lat pracuje w Kurii Diecezjalnej i przypatruje się biskupom i ich służbie. – Posługa biskupia wiąże się z licznymi wyjazdami do parafii. Trzeba podporządkować się celom, które trzeba realizować dla wspólnoty diecezjalnej. Mam świadomość tego, że moja posługa ma być pomocnicza, wspierająca Biskupa Diecezjalnego. Jestem gotów z taką pomocą przychodzić – zapewnił.
Ma świadomość także ogromu zadań i trudności jakie go czekają. – Czasy, w których przyszło nam żyć, są niełatwe. Nie ulega wątpliwości, że jest sporo nowych problemów, przed którymi staje Kościół. Trzeba się więc otworzyć na światło Ducha Świętego, żeby się z tym móc zmagać i żeby odpowiedź Kościoła na te rozterki, które przeżywa człowiek była jasna, żebyśmy rzeczywiście mogli prowadzić do Chrystusa i jego drogą – powiedział wyświęcany dziś nowy biskup Piotr Sawczuk.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00. Transmitować je będzie Katolickie Radio Podlasie.
Biskup nominat ks. dr Piotr Sawczuk ma 51 lat. Pochodzi z Kornicy w woj. mazowieckim. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. 6 czerwca 1987 r. w katedrze siedleckiej otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Mazura. Odbył studia specjalistyczne w zakresie prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, uzyskując tytuł doktora. W diecezji siedleckiej pełnił urząd notariusza, kanclerza kurii diecezjalnej, a od 7 listopada 2009 r. również wikariusza generalnego. Był także sędzią w Sądzie Biskupim, wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej oraz w Instytucie Teologicznym w Siedlcach.
19 stycznia 2013 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prał. Piotra Sawczuka biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej, przydzielając mu stolicę tytularną Ottana.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.