Szóste Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Moderatorów Żywego Różańca
03 kwietnia 2013 | 21:22 | mag Ⓒ Ⓟ
Modlitwa różańcowa jest antidotum na zanik wiary w Boga i wiary w Kościół – podkreślił abp Henryk Hoser podczas szóstego Ogólnopolskiego Spotkania Diecezjalnych Moderatorów Żywego Różańca. Zjazd odbył się w domu Zgromadzenia Sióstr Loretanek w Warszawie-Rembertowie. W trakcie spotkania dyskutowano nad tekstem Ceremoniału Żywego Różańca oraz programem Ogólnopolskiej Pielgrzymki, która odbędzie się 1 czerwca na Jasnej Górze.
Zwracając uwagę na problem zaniku wiary wśród ludzi abp Hoser wskazał min. na przyczynę zaniku modlitwy. – Odpowiedzią na to zjawisko może być modlitwa różańcowa, która oparta jest na Słowie Bożym. Większość tajemnic ma przecież swój odpowiednik w Piśmie Świętym i są one rozwinięciem wielkiej tajemnicy naszej wiary, jaką jest Tajemnica Paschalna – podkreślił bp warszawsko-praski. – W wielu z nich można także znaleźć wątki eklezjalne, które przypominają nam czym jest w swojej istocie Kościół. – My wierzymy w Kościół, który nie jest jedynie ludzką dobrze zorganizowaną instytucją, ale jest przede wszystkim żywym organizmem o strukturze sakramentalnej – zaznaczył.
Abp Hoser zachęcał aby przygotowując poszczególne rozważania wydobywać tajemnice początków Kościoła. – Śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu wskazuje nam np. na zrodzenie się Kościoła z przebitego boku Zbawiciela, z którego wypłynęły krew i woda. Teologia tego jest podstawą dzisiejszego nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia – zauważył. Wskazał także na potrzebę głębszego spojrzenia na tajemnicę Eucharystii czy Zesłania Ducha Świętego.
W trakcie zjazdu dyskutowano m.in. nad tekstem Ceremoniału Żywego Różańca. – Co prawda podobny dokument zatwierdził wiele lat temu jeszcze śp. prymas Wyszyński – przyznał ks. Szymon Mucha, ale jak zauważył, że większość jego punktów weszła do nowego statutu Żywego Różańca. Potrzebny jest nam natomiast taki ceremoniał, który od strony liturgiczne uporządkuje i ujednolici różne obrzędy, w tym np.: przyjęcie do Żywego Różańca, odnowienie Przyrzeczeń, wspólna Droga Krzyżowa, czy pożegnanie zmarłego członka Żywego Różańca.
Ustalono również, że Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca, odbędzie się 1 czerwca na Jasnej Górze. Będzie ona przebiegała pod hasłem „Żywy Różaniec Maryjną Szkołą Wiary”. – Chcemy zjednoczyć wszystkie środowiska i zawierzyć je opiece Matce Bożej Częstochowskiej – podkreślił ks. Szymon Mucha.
Na Jasnej Górze odbędą się także w listopadzie rekolekcje dla diecezjalnych moderatorów Żywego Różańca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.