Kalisz: parafianie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego pożegnali swojego duszpasterza
02 kwietnia 2013 | 12:41 | ek Ⓒ Ⓟ
Ks. inf. Bogumiła Jóźwiaka, wikariusza biskupiego i swojego wieloletniego proboszcza żegnali dzisiaj parafianie Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu. Mszy św. przewodniczył bp senior Stanisław Napierała.
– Żegnamy zasłużonego kapłana, którego Ojciec Święty odznaczył godnością protonotariusza apostolskiego, czyli infułata. Żegnamy duszpasterza, który postawił na Miłosierdzie Boże, głosił je, był jego szafarzem i świadkiem. Żegnamy dobrego człowieka, cichego, pokornego, znanego w Kaliszu i naszej diecezji. Żegnamy długoletniego proboszcza tej parafii i kustosza Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – mówił pierwszy biskup kaliski na początku Eucharystii.
W homilii bp senior życie i posługę zmarłego ks. inf. Bogumiła Jóźwiaka ujął w czterech punktach.
W pierwszym aspekcie zatytułowanym „Głosiciel i świadek Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego” biskup wskazał, że ks. inf. Bogumił został wybrany przez Boga nie tylko by był kapłanem, ale szafarzem Jego miłosierdzia. – Rozpoczęło się to posłanie tu, w Kaliszu, w tej parafii 1 września 1982 r. Przybył tu ks. Bogumił jako wikariusz, zarządca parafii, a po roku został ustanowiony proboszczem. Przejął dziedzictwo swojego wspaniałego poprzednika śp. ks. prał. Romana Wilińskiego i kontynuował budowę tej świątyni. Chciał, żeby ona była głosem Miłosierdzia Bożego – mówił celebrans. Przypomniał, że świątynia była konsekrowana 26 września 1993 r., a potem ks. inf. Jóźwiak zaczął przystosowywać kościół, aby stał się sanktuarium i dlatego w dolnym kościele została ustanowiona Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Zaznaczył, że kapłan Miłosierdzie Boże przekładał na język czynów i bardzo mu zależało na trosce o biednych. Dodał, że przez 9 lat był dyrektorem Caritas Diecezji Kaliskiej, którą tworzył od podstaw.
W drugim punkcie zatytułowanym „Pamiętna data” bp Napierała mówił, że ks. inf. Jóźwiak odszedł do Pana w dniu 25 marca, w Domu Księży Emerytó im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim wśród swoich braci kapłanów seniorów przebywających na emeryturze. – To były lata, w których Pan Jezus zaprosił go do misterium swojego cierpienia. Miał coraz mniej sił. Zdawał sobie sprawę, co się dzieje w jego życiu, ale zachował pokój wewnętrzny, nie było napięcia, szamotania się, nie zgadzania się z tym, co się działo. On przyjął to zaproszenie Jezusa, aby być z Nim zjednoczony w tajemnicy Jego cierpienia i męki, w Jego krzyżu. Odszedł, złączony z Jezusem Chrystusem w tajemnicy Jego męki i śmierci i jest złączony z Nim w tajemnicy zmartwychwstania – powiedział pierwszy biskup kaliski.
Wskazał też na drugie znaczenie daty. Przypomniał, że 25 marca 1992 r. powstała diecezja kaliska, w której budowanie ks. inf. Jóźwiak włączył się od samego początku. Pełnił wysokie urzędy. Był wikariuszem biskupim, wikariuszem generalnym, jednym z najbliższych współpracowników biskupa diecezjalnego. – Diecezja bardzo wiele zawdzięcza Ks. Infułatowi przede wszystkim w dziedzinie duszpasterskiej, ale również ruchów charyzmatycznych, Caritas Diecezji Kaliskiej – powiedział hierarcha.
W trzecim punkcie zatytułowanym „Podziękowanie” biskup dziękował Panu Bogu za ks. inf. Bogumiła, który służył Kościołowi najpierw w diecezji włocławskiej, a od 1992 r. diecezji kaliskiej. Podziękował też obecnej na Mszy św. siostrze Annie i całej rodzinie. – Bądźcie dumni, że z Waszej rodziny wyszedł tak wielki kapłan.
Zachowujcie pamięć w swojej rodzinie o Ks. Infułacie – mówił bp senior. Słowa wdzięczności skierował do bp. seniora Wilskiego, kapłanów i personelu Domu Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim za bardzo troskliwą opiekę nad chorym kapłanem.
W ostatnim spojrzeniu zatytułowanym „Z Jezusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, miłosiernym w przyszłość” bp Napierała podkreślał, że ks. inf. Bogumił żyje, ponieważ wierzył i był zjednoczony z Jezusem Chrystusem. – Ks. Infułat żyje uczestnictwem w życiu Bożym, głosi Miłosierdzie Boże i sławi je tam w nowym życiu – stwierdził emerytowany biskup kaliski. Wskazał, że zmarły kapłan chce nam przekazać, że wszyscy jesteśmy powołani do nieba. – Musimy opuścić ziemię, aby przejść do pełni życia, którą Bóg żyje, mieć pełnię radości, pełnię szczęścia, pełnię życia. To jest niebo, do którego jesteśmy powołani – podkreślił bp senior.
Zmarłego kapłana żegnali też: prezydent Kalisza Janusz Pęcherz i przedstawiciele parafian. W uroczystościach uczestniczyli: bp senior Teofil Wilski, wikariusz generalny ks. prał. Andrzej Latoń, emerytowany wikariusz biskupi ks. inf. Tadeusz Szmyt, poprzedni i obecni wikariusze biskupi, dyrektor Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II ks. prał. Jan Wolniak, liczni kapłani, siostry zakonne, siostra Anna z rodziną i wierni.
Po Mszy św. ciało zmarłego kapłana zostało przewiezione do Goliny koło Konina, gdzie we wtorek, 2 kwietnia, o godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. seniora Stanisława Napierały.
Ks. inf. Bogumił Jóźwiak urodził się 6 kwietnia 1932 r. w Golinie n/Wartą (diecezja włocławska). Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1957 r. we włocławskiej katedrze. W latach 1982-2009 był proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu. W latach 1992-1994 był wikariuszem biskupim w zakresie spraw duszpasterstwa, a od 1993 r. do chwili ustanowienia biskupa pomocniczego w maju 1995 r. pełnił urząd wikariusza generalnego diecezji kaliskiej, po czym ponownie sprawował funkcję wikariusza biskupiego w zakresie spraw Caritas i ruchów katolickich do przejścia na emeryturę. W latach 1992-2001 był dyrektorem Caritas Diecezji Kaliskiej. Od 1 lipca 2009 r. był na emeryturze i mieszkał w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 25 marca 2013 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.