Abp Gądecki: krzyż ukazuje wszystkie cierpienia współczesnej ludzkości
30 marca 2013 | 00:29 | ms Ⓒ Ⓟ
– W zwierciadle krzyża możemy dostrzec wszystkie cierpienia współczesnej ludzkości, boleści opuszczonych i skrzywdzonych dzieci, zagrożenia rodziny, podział świata na biedaków i bogaczy, tak wielu ludzi cierpiących nędzę, głód i pragnienie – mówił podczas w Wielki Piątek abp Stanisław Gądecki. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w katedrze poznańskiej.
W homilii metropolita poznański rozważał tajemnicę Cierpiącego Sługi, krzyża Chrystusa i krzyża chrześcijanina. – Krzyż Zbawiciela nie jest wydarzeniem należącym do przeszłości i ograniczonym do pewnego miejsca na ziemi. Krzyż Pana stoi nad całym światem, osłania kontynenty i epoki, przypomina o tym, jak wiele cierpienia i zła ciąży nad ludzkością w każdej epoce – zauważył metropolita poznański.
– Praktyka pokazuje, że w kościołach mamy wielu pobożnych ludzi, którzy jednak nie myślą po chrześcijańsku, troszczą się przede wszystkim o to, by zrealizować swoje życie według kategorii, jakie dominują w świecie, a nie Ewangelii – mówił abp Gądecki. Taką postawę nazwał uciekaniem od krzyża.
– Krzyż nie składa się tylko z tego, co mroczne i smutne na świecie. Nie jest też moralizowaniem, które koniec końców okazuje się nieskuteczne, nie jest też hałaśliwym sprzeciwem, który niczego nie zmienia. Krzyż jest drogą miłosierdzia, stawiającego granice złu – podkreślił abp Gądecki.
Dlatego też, jak zauważył metropolita poznański, krzyż niesie otuchę. – Podobnie jak cierpienie, które nie ma końca, również otucha nie zna granic. Święty Paweł właśnie na drodze krzyża zyskał gorliwą wiarę – mówił abp Gądecki. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zachęcał, by każdy w krzyżu znalazł swoje miejsce, miejsce dobroci, prawdy i odwagę miłości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.