Kraków: wystawa góralskich pisanek w Muzeum Archidiecezjalnym
27 marca 2013 | 19:23 | jg Ⓒ Ⓟ
180 pisanek wykonanych przez małych górali ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Targu można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Prace uczniów podziwiał już m.in. kard. Stanisław Dziwisz.
– Wartość tej wystawy, to emocje zawarte w tych pisankach. Oglądając je będziemy widzieli jak wiele serca w nie włożono. Szkoła przygotowuje i chce wychować tego obywatela jak najlepszego byśmy mogli wprowadzić nasze dzieci w XXI wiek. Widać oparcie w rodzicach, w szkole i teraz również w kościele – podkreśla Krzysztof Kuranda, dyrektor nowotarskiej „piątki”.
Wystawę oglądał już m.in. kard. Stanisław Dziwisz. Hierarcha podziękował młodym artystom za wkład pracy w wystawę. Życzył dzieciom radosnych Świąt Wielkanocnych i żeby śmigus-dyngus nie odbił się na ich zdrowiu. – W tym roku to chyba raczej będziecie obrzucać się kulkami ze śniegu – zażartował przed udzieleniem błogosławieństwa. Wystawę oglądał też Aleksander Palczewski, małopolski kurator oświaty oraz znani krakowscy kapłani.
Koordynatorami projektu są nauczycielki z Nowego Targu Dorota Fryźlewicz i Beata Kuranda. – Piękno i siła tej wystawy tkwi w różnorodności zastosowanych technik, użytych materiałów, fantazji dzieci, a przede wszystkim w emocjach dzieci i ich zaangażowaniu w wykonanie jak najładniejszych pisanek. Całość ekspozycji dopełnia dyskretny regionalny wystrój – zaznaczają nauczycielki.
Dyrektor Krzysztof Kuranda podkreśla, że wystawienie prac małych górali w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie to ogromna zasługa ks. prałata Andrzeja Fryźlewicza, pochodzącego z Nowego Targu, który pełnił funkcję sekretarza kard. Franciszka Macharskiego. Duchowny jest absolwentem nowotarskiej „piątki” i ciągle utrzymuje kontakty z placówką. Jego brat – Marek Fryźlewicz – jest burmistrzem Nowego Targu.
Wystawę można oglądać do 14 kwietnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.