Tegoroczne Spotkanie Młodych na Polach Lednickich o ojcostwie i z tangiem dla papieża Franciszka
19 marca 2013 | 21:33 | bt Ⓒ Ⓟ
„W imię Ojca” – tak brzmi temat tegorocznego Spotkania Młodych, które odbędzie się na Polach Lednickich 1 czerwca. W jego bogatym programie tradycyjnie nie zabraknie konferencji, świadectw oraz elementów artystycznych, w tym tanga dla papieża Franciszka. Jak jednak podkreśla o. Jan Góra, istotą tego wydarzenia jest to, iż jest ono czasem spotkania z Chrystusem.
Tematyka tegorocznego Spotkania Młodych, które odbędzie się 1 czerwca już po raz siedemnasty, jak wyjaśnia w rozmowie z KAI o. Jan Góra, duszpasterz Ruchu Lednickiego, jest pierwszym z kroków przygotowań do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pragnie on bowiem, wraz z młodymi ludźmi, przygotować się do tej daty poprzez trzyletni program spotkań. Będą one kolejno poświęcone Bogu Ojcu, Synowi Bożemu i Duchowi Świętemu.
„W tym roku będziemy przeżywać prawdę o tym, że Bóg jest naszym Ojcem, a następnie, że wszyscy mamy swoich ziemskich ojców oraz że kiedyś sami będziemy rodzicami. To trzy etapy świadomości oraz mądrości Bożej i ludzkiej” – wyjaśnia o. Góra dodając, że temat ojcostwa świetnie komponuje się z obecną sytuacją społeczną, czyli kryzysem męskości i autorytetu, który poprzez Ruch Lednicki pragnie odbudowywać.
Oficjalne rozpoczęcie spotkania będzie miało miejsce o godz. 17.00. Pola Lednickie otwarte jednak zostaną już o godz. 8.00 rano, a od 10.00 młodzi ludzie będą mogli przystąpić do spowiedzi. W ciągu dnia wygłoszone zostaną konferencje oraz świadectwa o ojcostwie, a o godz. 16.00 swoje słowo skieruje do uczestników o. Jan Góra.
Postacią, którą organizatorzy pragną w tym roku szczególnie przybliżyć uczestnikom, jest bł. Edmund Bojanowski, założyciel ochronek dla dzieci. Pomogą w tym siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NPNMP, założonego przez błogosławionego.
Centralnym punktem spotkania lednickiego będzie Msza św. sprawowana o godz. 19.00 pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka. Homilię podczas niej wygłosi bp Grzegorz Ryś.
Nocą, po adoracji Najświętszego Sakramentu i akcie wyboru Chrystusa młodzi przejdą przez Bramą III Tysiąclecia.
Tradycyjnie, spotkanie na Polach Lednickich będzie miało niepowtarzalną oprawę muzyczną przygotowaną specjalnie na tę okazję. Jak wyjaśnia o. Jan Góra dobiegły właśnie prace nad kompozycją utworu „Tango Francesco”, który zaśpiewają i zatańczą na cześć papieża Franciszka wszyscy uczestnicy spotkania na Polach Lednickich. W najbliższych dniach zostanie także wysłany do papieża list z prośbą o skierowanie do młodych specjalnego przesłania.
Natomiast symbolami spotkania będą w tym roku łyżeczki z wygrawerowanymi słowami: „Ty nakarmisz nas do syta”. „Łyżeczka symbolizuje troskę i opiekę, jaką obdarza nas Ojciec, karmiciel rodziny. Podkreśla ona także istotną zależność pomiędzy rodzicami a dziećmi. Na początku to rodzice zajmują się swoim potomstwem, a po latach role te się jednak odwracają” – wyjaśnia w rozmowie z KAI Franciszek Wołoch, rzecznik prasowy Spotkań Młodych.
Z kolei wszyscy przybyli na spotkanie kapłani otrzymają stuły z logo Lednicy. „To nasz dar dla duszpasterzy, którzy służąc ludziom są naszymi ojcami każdego dnia” – dodaje Wołoch.
Organizatorzy Spotkania Młodych na Polach Lednickich zachęcają także wszystkie osoby powyżej 16 roku życia do zaangażowania się w przygotowania jak i w sam przebieg spotkania w charakterze wolontariuszy. Informacje na ten temat można uzyskać na stronie www.lednica2000.pl. Znajdują się na niej także formularze, za pomocą których mogą na spotkanie zgłaszać się już poszczególne grupy.
Wszystkie spotkania odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich organizuje Wspólnota Lednicka 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty oraz letnie rekolekcje i co weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.