Teolog wyzwolenia broni papieża
18 marca 2013 | 11:14 | ts (KNA) / br Ⓒ Ⓟ
Teolog wyzwolenia i były franciszkanin Leonardo Boff, odrzucił oskarżenia wysuwane przeciwko papieżowi Franciszkowi, jakoby w czasach dyktatury wojskowej w Argentynie (1976-1983) nie bronił wystarczająco więzionych przez reżim jezuitów.
– W przeciwieństwie do innych biskupów ksiądz, a potem biskup Jorge Mario Bergoglio nie należał do sprzymierzeńców dyktatury – powiedział laureat Pokojowej Nagrody Nobla w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”. Zapewnił, że nie ma żadnych dowodów jakoby obecny papież miał się wówczas zachować nagannie. „Przeciwnie, ukrywał on nawet wielu ściganych księży i ratował”. – Znałem Orlando Yorio, jednego z jezuitów, co do którego wysuwa się przypuszczenia, że ks. Bergoglio go zdradził. Nigdy go o nic takiego nie oskarżał – stwierdził były duchowny i znany teolog.
Boff przyznał, że ufa niedawnym wypowiedziom laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Adolfo Pereza Esquivela, który jako przeciwnik wojskowego reżimu był więziony i torturowany, a więc „ma dobre rozeznanie”.
Nawiązując do wybory papieża Franciszka, Boff wyraził radość, gdyż – jak stwierdził – jest to człowiek, który pozostaje wierny przekonaniu, że „Kościół powinien stać po stronie ubogich”. – To jest rewolucyjny wybór, stwierdził i dodał, że „wielu będzie zaskoczonych tym, co nowy papież będzie robił. Przede wszystkim będzie musiał „zerwać z tradycjami” i „odsunąć Kurię Rzymską, aby otworzyć drogę Kościołowi powszechnemu”.
Boff podkreślił, że nie na darmo nowy papież jest znany jako „kardynał ubogich”. – Chodził do slumsów i rozmawiał tam z ludźmi, piętnował nierówności społeczne. Swoim życiem potwierdzał to, co mówił w kazaniach – zaznaczył Boff. Jego zdaniem, przybrane imię Franciszek ma charakter programowy: św. Franciszek z Asyżu to uosobienie Kościoła ubogich i uciskanych, odpowiedzialności za środowisko naturalne człowieka oraz odrzucenia luksusu i ostentacji przez duchowieństwo”- powiedział w wywiadzie dla „Spiegla” Leonardo Boff.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.