Bp Kasyna: módlmy się, żeby papież Franciszek był Przewodnikiem, Nauczycielem i Świadkiem
16 marca 2013 | 21:41 | ks. is Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 17 marca zostanie odczytany list pasterki biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny poświęcony głównie seminarium duchownemu. Odnosząc się do wyboru nowego papieża, biskup zachęca do wdzięczności za niego i modlitwę, aby „umiał sprostać wyzwaniom na miarę współczesnego czasu i potrzeb, by podobał się Bogu przez swoje święte życie i poprowadził nas drogą zbawienia jako nasz Przewodnik, Nauczyciel i Świadek”.
Już w pierwszej części listu hierarcha nawiązuje do wyboru papieża Franciszka, podkreślając, że jest on darem Boga, „jakim obdarzył cały Kościół w Jego pielgrzymowaniu do nieba i życia wiecznego”. Bp Kasyna gorąco zachęca swoich diecezjan, aby modlili się za nowego następcę św. Piotra, „by umiał sprostać wyzwaniom na miarę współczesnego czasu i potrzeb, by podobał się Bogu przez swoje święte życie i poprowadził nas drogą zbawienia jako nasz Przewodnik, Nauczyciel i Świadek, ukazując nam jak naprawdę żyć po ludzku i co znaczy miłować ponad wszystko”.
Biskup pelpliński nawiązuje do liturgii V wielkopostnej niedzieli i zwraca uwagę na Ofiarę Chrystusa, który „sam umarł za grzech człowieka, aby człowiek miał życie w pokoju, miał życie w świetle, miał nadzieję”.
W dalszej części listu hierarcha omawia rolę kapłaństwa urzędowego w Kościele, a w tym zadania papieża. „Kościół żyje dzięki temu, że są wciąż do nas posyłani słudzy Bożego słowa i świętych sakramentów”, pisze biskup i dodaje, „wdzięczni więc Bogu za Papieża Franciszka i tych, których powołuje do swojej służby jako Kapłanów, pomyślmy o naszych Kapłanach, a także módlmy się o nowe powołania”. Bp Kasyna nie pomija oczekiwań, jakie stają przed kapłanami: „Kościół bowiem nie może realizować otrzymanej od Chrystusa misji bez Kapłanów, ale również bez ich osobistej świętości”.
Bp Kasyna przypomina z historii dawnej diecezji chełmińskiej, której spadkobierczynią jest obecna diecezja pelplińska, że II wojna światowa przyniosła śmierć 50 proc. księży ówczesnej diecezji, ale „błogosławieństwo towarzyszyło Kościołowi w Polsce i w naszej diecezji poprzez liczne powołania kapłańskie i zakonne”, pisze dalej. Dla pełnego obrazu obecnej sytuacji Kościoła, wskazuje pasterz diecezji pelplińskiej, że pojawia się niepokój, gdyż „jedną z najbardziej groźnych przyczyn stagnacji byłby kryzys powołań, a także kryzys w autentycznie rozumianej świętości tych, którzy dostąpili łaski powołania kapłańskiego. Jedna i druga sprawa łączy się z żywotnością Kościoła”.
W tym kontekście hierarcha wskazuje na wielką rolę Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, którego historię liczy się od 1651 roku. Wyrażając wdzięczność za dotychczasową duchową i materialną troskę o tę uczelnię, przypomina, że obecnie ponad osiemdziesięciu kleryków przygotowuje się w niej do kapłaństwa. Myśląc zaś o przyszłości Kościoła partykularnego biskup pelpliński stwierdza: „Modlimy się dziś i modlić się będziemy, by Pan przysłał nam nowych odważnych młodych ludzi, którzy po złożeniu egzaminu dojrzałości zapragną pójść z niepodzielnym sercem za Chrystusem, by pracować na tej pięknej ziemi w diecezji pelplińskiej, wśród mądrych, odważnych i konsekwentnych ludzi, którzy pragną świętości i miłości”.
Odnosząc się do procesu laicyzacji Europy, bp Kasyna zauważa: „Tym bardziej więc potrzebni są odważni głosiciele Słowa Bożego, którzy mogliby powiedzieć współczesnym Europejczykom: „Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”, którzy będą bronić prawa do życia, jego świętości, bronić wartości małżeństwa i rodziny oraz prawa rodziców do chrześcijańskiego wychowania dzieci”.
W końcowej części listu pasterskiego, bp Kasyna poleca wiernym i kapłanom troskę o seminarium, prosząc również o wsparcie materialne dla tej uczelni, gdyż V niedziela wielkopostna jest dniem ogólnodiecezjalnej zbiórki na ten cel.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.