Ks. dr Hanas: wybór zakonnika na papieża to dla Kościoła znak profetyczny
14 marca 2013 | 23:33 | mag Ⓒ Ⓟ
Wybór zakonnika na papieża to dla Kościoła znak profetyczny – uważa ks. dr Zenon Hanas, wiceprowincjał księży pallotynów. – Przypomina nam o potrzebie kształtowania życia w głębokiej duchowości a z drugiej strony – pokornej służby człowiekowi – dodał.
Ks. dr Hanas odwołując się do historii Argentyny zwrócił uwagę, że jest to kraj, gdzie do dziś istnieje bardzo wyraźny podział na bogatych i biednych. – Ta przepaść społeczna jest boleśnie przeżywana przez tysiące ludzi, którzy są wykluczeni. Zatem fakt, że papież pochodzi z tego kraju świadczy, iż nosi on w swoim sercu ogromną wrażliwość na ludzkie potrzeby. Możemy się zatem spodziewać, że będzie podejmował działania, które będą służyły zniwelowaniu różnic społecznych , które w dzisiejszej dobie globalizacji przybierają charakter ogólnoświatowy. A to na pewno będzie się przekładało na decyzje polityczne – stwierdził pallotyn.
Zwrócił jednocześnie uwagę na żywotność Kościoła w Ameryce Łacińskiej, od którego wbrew pozorom możemy się wiele nauczyć zwłaszcza w dziedzinie zaangażowania świeckich. – On jest bardzo mocno oparty na działalności katechetów świeckich, którzy w sposób dobrowolny i często woluntarystyczny angażują się w formację, prowadzenie modlitwy, czy różne dzieła charytatywne – opowiadał.
Zdaniem ks. Hanasa, wybór zakonnika na papieża to dla Kościoła znak profetyczny. – Wybór przedstawiciela życia konsekrowanego wskazuje na potrzebę kształtowania osobistego życia wiernych w głębokiej duchowości. Z drugiej strony jest to sygnał, że drugiemu człowiekowi powinniśmy służyć w sposób spokojny, prosty i pokorny – dodał.
Nawiązując do imienia, jakie przyjął nowy papież ks. Hanas zwrócił uwagę, że Franciszek z Asyżu jest świętym jeszcze sprzed podziału Kościoła, sprzed reformacji. – A zatem, jest to symbol jedności. Nie mówiąc już o jego słynnych rozmowach z muzułmanami, które wskazują na wątki interreligijne. Jednym słowem, wybór imienia Franciszek może być także zapowiedzią jakiegoś globalnego spojrzenia na ekumenizm nowego papieża – zauważył wiceprowincjał księży pallotynów.
W latach 2004-2012 ks. dr Zenon Hanas był wikariuszem generalnym pallotynów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.