Bydgoszcz: Droga Krzyżowa ze wspomnieniem patrona diecezji – bł. bp. Michała Kozala
11 marca 2013 | 16:29 | jm Ⓒ Ⓟ
W wigilię Niedzieli Palmowej, 23 marca, mieszkańcy Bydgoszczy i okolic spotkają się przy bazylice mniejszej św. Wincentego á Paulo, by wziąć udział w dorocznej Drodze Krzyżowej. Tym razem uczestnicy przejdą procesyjnie na plac Wolności, a towarzyszyć im będzie wspomnienie bł. bp. Michała Kozala – męczennika, świadka wiary, a zarazem patrona diecezji bydgoskiej.
Jak podkreśla diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Dariusz Białkowski, postać świętego kapłana może być dla wszystkich wymownym znakiem zawierzenia. – To biskup, który pracował także w naszym mieście. Był prefektem w jednej z bydgoskich szkół. Oczywiście, jako biskup związany był z Włocławkiem. To stamtąd trafił do obozu w Dachau, gdzie poświęcił swoje życie, dając świadectwo wierności – dodał kapłan.
Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.30. Rozważania Drogi Krzyżowej dotyczyć będą postaci biskupa Kozala. To będzie szczególne świadectwo życia błogosławionego patrona. – Chcemy doświadczyć klimatu tamtych czasów. Warto o tej historii pamiętać. Warto wpatrywać się w tak wyjątkowych świadków wiary – zakończył ks. Dariusz Białkowski.
Błogosławiony bp Michał Kozal pełnił posługę biskupią w czasie II wojny światowej. Trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie w 1943 roku został zabity śmiercionośnym zastrzykiem w obozowym baraku dla chorych. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II w Warszawie 14 czerwca 1987 roku.
Droga Krzyżowa ulicami miasta odbywa się zawsze w przededniu Niedzieli Palmowej, kiedy to Kościół w szczególności otacza troską młodzież. W diecezji bydgoskiej wspólną okazją do świętowania tych chwil będzie Diecezjalne Czuwanie Młodzieży. Zaplanowano je z 6 na 7 kwietnia w bydgoskim Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej – Golgocie XX wieku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.