Bp Lityński: potrzebne jest świadectwo rodzin umiejących przebaczać
08 marca 2013 | 15:17 | ek Ⓒ Ⓟ
– Potrzebne jest świadectwo rodzin, które wskazują drogi, w jaki sposób sobie nawzajem przebaczać i wzrastać w miłości – mówił bp Tadeusz Lityński. Biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, wieczorem 7 marca przewodniczył w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
Tematem marcowego spotkania było: „Przebaczenie w rodzinie drogą owocnego przezwyciężania kryzysów”. Konferencję nt. ratowania sakramentalnego małżeństwa wygłosił ks. Paweł Dubowik, kapłan diecezji opolskiej, administrator parafii św. Urbana w Gębinowie. Prelegent mówił o pomocy, jaką małżeństwom w kryzysie udziela Kościół na przykładzie doświadczenia Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”. Świadectwo o tym, jak Jezus ocalił małżeństwo i rodzinę dała rodzina z Kalisza. Julia i Sergiusz Urbaniakowie mający sześcioro dzieci opowiadali, w jaki sposób pokonują kryzysy. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.
Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp Tadeusza Lityńskiego. Wraz z biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup senior Stanisław Napierała i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz wielu kapłanów.
W homilii bp Lityński podkreślał, że miłość w rodzinie objawia się troską i odpowiedzialnością za bliskich, za ich moralne wybory, duchowe przeżycie, a także za materialny status. – Miłość w rodzinie jest owocna dla społeczeństwa, ponieważ życie rodzinne jest pierwszą i niezastąpioną szkołą wartości społecznych takich, jak poszanowanie, bezinteresowność, zaufanie, odpowiedzialność, solidarność, współpraca. Trzeba sobie jasno powiedzieć, kto osłabia miłość w rodzinie ostatecznie osłabia społeczeństwo – stwierdził bp Lityński.
Kaznodzieja zauważył, że w dzisiejszych czasach nie jest łatwo polskim rodzinom realizować swoje powołanie. – Wiele rodzin odczuwa ogromny lęk związany z utratą pracy. Wiele młodych rodzin przeżywa kryzys osłabienia wzajemnych więzi, który prowadzi często do ich całkowitego zerwania. Wiedzą o tym dobrze te rodziny, które są zdane na zarobkową pracę po kilkanaście godzin dziennie, a także w dni świąteczne, w delegacjach lub poza granicami naszej ojczyzny. Widzimy, jakie dramaty przeżywają dzieci w tych rodzinach, gdzie rodzice w atmosferze nieukrywanej wzajemnej niechęci, a czasami wręcz demonstrowanej nienawiści rozchodzą się, zrywają więź małżeńską – mówił hierarcha.
Wskazał, że na przeszkodzie realizacji miłości w rodzinie stoi nienawiść, doznana krzywda, brak zgody i przebaczenia. Stwierdził, że do dróg umożliwiających przebaczenie w rodzinie należy utrzymywanie stałej więzi z Bogiem przez modlitwę i życie sakramentalne, uczestnictwo w życiu Kościoła, troska o dialog, poszanowanie punktu widzenia drugiej osoby, gotowość do służby, cierpliwość, przebaczenie i prośba o przebaczenie. Zaznaczył, że modlitwa 'Ojcze nasz’, odmawiana w codziennym pacierzu i podczas każdej Mszy św. ma szczególną wartość i moc kształtowania w nas postawy przebaczenia.
Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
Eucharystię uświetnił Chór św. Franciszka z parafii Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim pod dyrekcją Radosława Grzelaka.
W swoim przemówieniu bp Edward Janiak zachęcał do modlitwy w intencji konklawe i wyboru nowego papieża. – Wierzymy, że Kościół jest Chrystusowy i ten będzie papieżem, kogo Bóg przewidział i naznaczył. Chcemy łączyć się z całym Kościołem Powszechnym i modlić w tej intencji – zapewniał biskup kaliski.
O. Tadeusz Rydzyk prosił o modlitwę w intencji przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym, a także o wspieranie wszystkich mediów katolickich, które funkcjonują w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.