Bydgoszcz: interdyscyplinarna konferencja młodzieży o autorytetach
07 marca 2013 | 18:15 | jm Ⓒ Ⓟ
„O Autorytetach słów kilka…” – to myśl przewodnia II interdyscyplinarnej konferencji młodzieży bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych pt. „Być człowiekiem dzisiaj – Quo vadis Homo?”. Wydarzenie m.in. pod patronatem bp Jana Tyrawy odbyło się w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1.
Młodzi zaprezentowali rozumienie pojęcia autorytetu w różnych aspektach, m.in. w odniesieniu do filozofii, rodziny, współczesnych wzorców. – Od wieków ludzkość zastanawiała się nad tym, kim jest człowiek. Historia wielokrotnie stawiała takie pytanie i wielokrotnie dawała różnorakie odpowiedzi. Jako społeczność szkolna, pragniemy włączyć się w to odwieczne poszukiwanie prawdy o człowieku – powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy Ewa Ankiewicz-Jasińska.
Celem tego typu spotkań ma być integracja młodzieży miasta Bydgoszczy, pokazanie dorobku naukowego uczniów. – To także próba udzielenia odpowiedzi na odwieczne pytanie – kim jest człowiek, jaki jest sens ludzkiego życia, dokąd zmierza, kto i dlaczego jest dla młodych autorytetem. Pragniemy zachęcić młodzież, aby sięgnęła do bogactwa literatury, filozofii, teologii, a także do nowoczesnych rozwiązań jakie daje technika i informatyka – dodał organizator ks. Damian Pawlikowski.
Według bp. Tyrawy warto zajmować się problematyką autorytetów, uświadamiać sobie jaki mają wpływ i dlaczego. – Cieszę się, że młodzież podejmuje się organizacji tego spotkania w czasach „pustyni i braku jakiejkolwiek pogłębionej refleksji” – powiedział.
O etosie rycerza i autorytetach doby średniowiecza mówił Jakub Pryłowski, uczeń X LO przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy. – Pragnę owy etos rycerski odnieść do czasów obecnych. Wartości, które kiedyś kierowały średniowiecznymi rycerzami, mogą doskonale sprawdzić się również dzisiaj, stając się wzorcem do naśladowania. Na pewno jest to duma, waleczność, hart ducha, który pozwalał rycerzom realizować ideały – mówił.
Ciekawym zagadnieniem stał się również temat „Pojęcie – Autorytet – w pismach współczesnych filozofów. Został on zaprezentowany przez uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy. Zuzanna Olszewska uważa, że wiele zależy od tego, w jakich czasach żyjemy. – Tak jak dawniej w okresie starożytności autorytetem były osoby związane z założeniem miast, tak następnie byli to święci, a teraz są to osoby żyjące blisko nas. Także ludzie wybitni, którzy pokazują jak żyć w naszej epoce. Wymieniła m.in. papieża Jana Pawła II. – Dla mnie również autorytetem są Żołnierze Wyklęci. Wszystko zależy od tego, jak pojmujemy życie i co chcemy w nim robić – dodała.
„Autorytet w rodzinie. Rola matki i ojca w kształtowaniu właściwych postaw u swoich dzieci” – to temat zaprezentowany przez Wiktorię Wysocką z Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy. – Dziecko przychodzi na świat w rodzinie i to ona staje się pierwszym środowiskiem, w którym funkcjonuje. W niej robi pierwsze kroki i poznaje świat. Ojciec i matka są dla dziecka przewodnikami po jego zawiłościach. Mają oni obowiązek pomóc dziecku w oddzieleniu wartości od pozorów, sensu od bezsensu, dobra od zła – powiedziała.
W konferencji oprócz młodzieży wzięli udział przedstawiciele władz województwa, miasta, a także licznie przybyli nauczyciele, pedagodzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.