Ks. prof. Michał Heller spotkał się w czytelnikami w Tarnowie
06 marca 2013 | 14:49 | eb Ⓒ Ⓟ
Tłumy mieszkańców Tarnowa przyszły we wtorek na spotkanie z ks. prof. Michałem Hellerem, który mówił o filozofii przypadku. To także tytuł najnowszej książki światowej sławy naukowca. Tarnowianie mogli także zadawać pytania, jedno z nich dotyczyło przypadkowego wydarzenia w życiu ks. Hellera, które okazało się przełomem.
„Byłem przed laty w krakowskiej księgarni, podszedł do mnie młody kleryk i poprosił czy nie zgodziłbym się zostać recenzentem jego pracy licencjackiej. To był Józef Życiński. To przypadkowe spotkanie odbiło się na naszym życiu” – wspominał ks. Heller.
Centralne pytanie najnowszej książki ks. Michała Hellera brzmi: „Czy światem rządzi przypadek czy Bóg?”. Odpowiedź, jaka pada, wskazuje, że jest to opozycja sztuczna.
„Z punktu widzenia Pana Boga, Jego plan obejmował wszystkie przypadki. Tutaj opozycji nie ma. W potocznej pobożności często dobrze czuje się tę sprawę. Mówi się np., że rodzice spotkali się przypadkiem, bo pociąg się spóźnił. Widać, że przypadek nie musi się sprzeciwiać Panu Bogu” – powiedział ks. prof. Heller.
Spotkanie autorskie odbyło się w księgarni Matras. Ks. prof. Michał Heller zapowiedział też swoje najbliższe publikacje: „Filozofię kosmologii” oraz wywiad-rzekę pt. „Bóg i Nauka. Moje dwie drogi do jednego celu”. Obydwie książki ukażą się wiosną nakładem wydawnictwa Copernicus Center Press.
Michał Heller urodził się 12 marca 1936 r. w Tarnowie. Po zdaniu matury w 1953 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po jego ukończeniu uzyskał tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1966 obronił rozprawę doktorską z kosmologii relatywistycznej, w 1969 r. uzyskał habilitację. Trzy lata później ks. Heller objął stanowisko docenta na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W roku 1990 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego PAT w Krakowie.
Od roku 1981 jest członkiem stowarzyszonym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo, zaś w 1991 został wybrany na członka zwyczajnego Papieskiej Akademii Nauk w Rzymie.
Jest autorem ponad 800 prac naukowych, laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w kraju i zagranicą, pierwszym Polakiem uhonorowanym Nagrodą Templetona (2008), przyznawaną za budowanie mostów między religią a nauką.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.