Siedem tygodni „bez”
05 marca 2013 | 10:48 | PRE, tk / pm Ⓒ Ⓟ
Trwa akcja „7 tygodni bez”, której celem jest świadome przeżywanie okresu poprzedzającego Wielkanoc zwanego w katolicyzmie i prawosławiu Wielkim Postem, a w protestantyzmie czasem pasyjnym.
Organizator akcji – Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce – zachęca do odsunięcia na bok spraw nieistotnych i zastanowienia się nad życiem, wartościami, sensem cierpienia, a przede wszystkim znaczeniem ofiary Chrystusa na krzyżu.
Jak informują pomysłodawcy, „7 tygodni bez” ma skłonić do przeanalizowania swoich przyzwyczajeń; zrezygnowania z ulubionych „grzeszków”, takich jak kofeina, nikotyna, słodycze; wyjaśnienia, co naprawdę decyduje o jakości życia; stworzenia miejsca na zmiany; rozwijania perspektyw; solidaryzowania się z innymi poprzez rezygnację z czegoś.
„Post to nie tylko dobrowolne powstrzymanie się od jedzenia pewnych pokarmów (np. mięsa), przez określony czas. Ale to także rezygnacja z przyzwyczajeń, jak również otwarcie się na nowe doświadczenia, wkroczenie w nowy etap życia” – napisali na stronie internetowej akcji jej organizatorzy. Ma więc to być siedem tygodni zarówno „bez” czegoś, jak też „z” czymś.
Zachęca się do studiowania Biblii i modlitwy, a także do podejmowania indywidualnych postanowień pasyjnych.
Przypomnijmy, że podobne założenia – rezygnacji w okresie przedwielkanocnym – ma ekumeniczna akcja charytatywna, nazwana przez rzymskokatolicką Caritas „Jałmużną wielkopostną”, przez ewangelickie Diakonie – „Skarbonką diakonijną”, zaś przez prawosławny Eleos – „Ofiarą wielkopostną”.
O nowoczesnym poście i ,mądrej ascezie w kontekście ekologicznym pisali z kolei autorzy podpisanego w styczniu ekumenicznego „Apelu Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia”. W dokumencie tym czytamy m.in., że jednym z przejawów mądrej ascezy jest „coraz bardziej zapominany post, który jako samoograniczanie własnych pożądań, staje się narzędziem duchowej przemiany i pomocy potrzebującym”.
Materiały pomocne w uczestnictwie w akcji „7 tygodni bez” można znaleźć na stronie internetowej www.7bez.cme.org.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.