Radosne święto żydowskie
24 lutego 2013 | 09:01 | jk/im / pm Ⓒ Ⓟ
Najradośniejsze ze świąt żydowskich, Purim, odbyło się 23 lutego. W atmosferze zabawy i ucztowania, wyznawcy judaizmu wspominają opisane w Biblii zwycięstwo w walce o zachowanie tożsamości. Ważnym elementem święta jest zbiórka pieniędzy dla biednych.
Święto Purim jest obchodzone na pamiątkę wydarzeń opisanych w Biblii. W dniu święta w synagodze Księga Estery jest odczytywana dwukrotnie. Zgodnie z tą historią, Żydzi zamieszkujący Imperium Perskie zostali za pośrednictwem Hamana, doradcy króla Achaszwerosza, skazani na zagładę. Jednak dzięki żonie króla, Żydówce Esterze, Achaszwerosz zmienia zdanie, namaszcza na swojego doradcę zasłużonego dla państwa przywódcę Żydów – Mordechaja i pozwala na zbrojne odparcie zwolenników wcześniejszego doradcy. Sam Haman zostaje skazany na śmierć.
Purim powinien być dniem „uczt i wesela”, jako że wszystkie wydarzenia opisane w Księdze Estery odbyły się w atmosferze radości panującej podczas uczty. Zgodnie ze zwyczajem, w wigilię święta Żydzi przychodzą do synagogi w przebraniach, które nawiązują do postaci z Księgi Estery, ale swoboda w wyborze stroju jest bardzo duża. Podczas lektury Księgi Estery dzieci używają kołatek (tzw. gragerów), za pomocą których zagłuszają imię Hamana, za każdym razem, gdy zostaje ono wypowiedziane. Jest to tzw. „wymazywanie imienia Hamana”. Po modlitwach grane są przedstawienia purimowe tzw. Purim Szpil, przeważnie pokazujące „w krzywym zwierciadle” historię Estery. Z Purim Szpili wyrosła tradycja teatru żydowskiego, a później żydowskiego filmu.
– Tradycja żydowska często jest nieco przekorna. Pozornie Purim jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich, jednak niech nas nie zmylą kolorowe szaty purimowych przebierańców i ich maski – mówi Miriam Gonczarska z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. – Chodzi o zwycięstwo i zachowanie tożsamości żydowskiej, a nawet przetrwanie wydarzeń, które mogły żydowską społeczność wymazać z historii świata.
Tradycyjnym poczęstunkiem purimowym są „uszy Hamana” (humentasze) – słodkie ciasteczka z nadzieniem makowym. Inne popularne potrawy to m.in. pierogi z nadzieniem z mięsa oraz chała purimowa, pieczona z dużą ilością rodzynek.
Ważnym elementem święta jest zbiórka pieniędzy dla biednych. Purim rozpoczyna się na miesiąc przed świętem Pesach, podczas którego każdy Żyd i Żydówka muszą zasiąść do Sederu – uczty paschalnej. Dlatego podczas Purim bardzo ważna jest pomoc najbiedniejszym, by każdego członka społeczności było stać na kolację pesachową.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.