Prawie tysiąc prac napłynęło na konkurs o bł. Karolinie
21 lutego 2013 | 21:02 | eb Ⓒ Ⓟ
Prawie tysiąc prac napłynęło na X edycję Konkursu Poetycko-Plastycznego „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem”. Przygotowali je starsi i młodzi mieszkańcy Małopolski i Podkarpacia, ale także województw: śląskiego, lubelskiego i zachodniopomorskiego. Dziś w Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Woli Radłowskiej koło Tarnowa wręczono 70 nagród i wyróżnień.
Najwięcej, bo 756 wpłynęło prac plastycznych i 205 poetyckich. „Poznałam życiorys bł. Karoliny, jej wspaniałe życie godne naśladowania, zwłaszcza dla nas młodych” – mówi Agnieszka Bodzioch z Liceum Plastycznego w Tarnowie.
Tematy prac są przemyślane – ocenia Jadwiga Bieś, dyrektor szkoły. „W wielu pracach pojawił się temat rodziny, dzieci tęsknią za pełną rodziną, postrzegają, że niektóre rzeczy, które się teraz dzieją, są złe. Nawiązują do bł. Karoliny, mimo że w jej domu było biednie i było ich dużo w rodzinie, potrafili się wzajemnie wspierać” – dodaje organizatorka konkursu.
Dotychczas konkurs organizowała Szkoła Podstawowa w Wał–Rudzie, ale została ona zlikwidowana. Po roku przerwy, inicjatywę tę kontynuują wspólnie Zespół Szkolno–Przedszkolny w Woli Radłowskiej i Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie.
„Mimo rocznej przerwy, zainteresowanie konkursem nie zmniejszyło się, mieliśmy wiele pytań. Będziemy chcieli kontynuować organizację konkursu” – dodaje Jadwiga Bieś.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w prostej, wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego.
Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia, a pomagając w prywatnej bibliotece wuja Franciszka, umożliwiała dorosłym dostęp do wiedzy.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. W swoim krótkim 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka, przypieczętowane heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru, gdy 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.
Jan Paweł II, 10 czerwca 1987 r. beatyfikował Karolinę w Tarnowie. Jest ona patronką Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej, a jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.
Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, Miasteczko Modlitewne i konkurs, którego finał odbył się dziś w szkole w Woli Radłowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.