Legnica: ksiądz odznaczony medalem „Solidarności”
18 lutego 2013 | 18:11 | ks. ww Ⓒ Ⓟ
„Nie było innej drogi do wolności, jak przez Solidarność, czyli łączność człowieka z człowiekiem” – powiedział ks. Zbigniew Dołhań, który został uhonorowany medalem „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”.
Specjalnie na tę uroczystość do Legnicy przyjechał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. „Tym najwyższym naszym odznaczeniem chcemy podziękować za posługę Księdza Prałata w stanie wojennym w Polkowicach, wśród górników i ich rodzin. Znalazł się ksiądz w gronie niezwykle zasłużonych osób. Uhonorowaliśmy tym odznaczeniem m.in. bł. Jana Pawła II, mamę ks. Jerzego Popiełuszki panią Mariannę Popiełuszko, śp. Lecha Kaczyńskiego oraz abp. Sławoja Leszka Głódzia. Dziękujemy Księdzu Prałatowi za solidarność” – powiedział podczas wręczenia medalu Piotr Duda.
Ks. Dołhań w stanie wojennym, jako wikary parafii św. Michała Archanioła w Polkowicach, pełnił posługę duszpasterską wśród strajkujących górników i ich rodzin. To właśnie za troskę o górników, jak i za organizowanie pomocy dla rodzin internowanych i uwięzionych górników przyznano mu to odznaczenie.
W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. odprawionej w południe w legnickiej katedrze ks. Dołhań przypomniał, że to m.in. dzięki posłudze Kościoła i księży w Polkowicach nie doszło do przelewu krwi. Podkreślił, że wolność przyszła przez Solidarność. Dokonało się to dzięki ludziom wrażliwym, dla których wartości takie jak Bóg i Ojczyzna były najważniejsze. „Ludzie Solidarności ponieśli wielkie ofiary, byli więzieni, internowani, musieli ukrywać się całymi latami. Wielu z nich przypłaciło to zdrowiem, rozbiciem rodzinnego szczęścia. Jednak było wtedy przekonanie, że to ma sens” – mówił kaznodzieja. Dodał, że dziś świat się zmienił, zmieniło się pojęcie Ojczyzny i patriotyzmu.
„Dziś te wartości wyraża się często jedynie w kotylionach, zamiast w działaniu. Są one wyśmiewane. Dziś ludziom bardziej zależy na zdobyciu pozycji, niż na obronie wartości. Dlatego musimy być znakiem sprzeciwu wobec tej rzeczywistości, która nas otacza. Dziś dziękuję razem z wami za Solidarność. Nie bójmy się dawać świadectwa o naszej tożsamości, o naszej historii. Bądźmy ludźmi czynu. Pamiętajmy, że jesteśmy na dobrej drodze” – zakończył ks. Dołhań.
Ks. prałat Zbigniew Dołhań urodził się 21 lipca 1947 r. w Samborze. Ukończył Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne uzyskując w 1973 r. święcenia kapłańskie. W czerwcu 1981 r. został przeniesiony z Wrocławia do Polkowic, gdzie sprawował posługę jako wikary w parafii pw. św. Michała Archanioła. 4 grudnia tego roku uczestniczył w poświęceniu kaplicy św. Barbary i sztandaru NSZZ „Solidarność” na polu głównym Zakładów Górniczych Polkowice. 14 grudnia, gdy załoga po proklamowaniu stanu wojennego zaprotestowała strajkiem okupacyjnym, udzielał wespół z ks. Gniatczykiem sakramentu spowiedzi i Komunii św. członkom komitetu strajkowego i górnikom.
Od 16 grudnia, kiedy strajkujące załogi górnicze okupowały kopalnię Rudna, odprawiał Msze św. na polu głównym, z ks. Gniatczykiem i ks. Eugeniuszem Jankowiakiem z Głogowa, a następnie dołączył do strajkujących górników na szybie zachodnim, gdzie trwał udzielając pociechy kapłańskiej i sprawując przywództwo duchowe aż do spacyfikowania kopalni przez oddziały ZOMO. W latach 1982 – 1984 trwał na duszpasterskiej placówce w Polkowicach jako duchowny wspierający podziemne struktury „Solidarności” Zagłębia Miedziowego, współorganizator pomocy, a od końca 1982 r. samodzielnie organizujący pomoc dla rodzin aresztowanych lub skazanych na więzienie członków „S”. W tym czasie razem z ks. Gniatczykiem odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny, w kościele w Rynku w Polkowicach.
Ks. Dołhań był kapłanem wspierającym duchowo tworzenie NSZZ „Solidarność” Zagłębia Miedziowego. W czerwcu 1983 r. zorganizował pielgrzymkę górników – członków „Solidarności” – na Mszę św. odprawioną na Partynicach we Wrocławiu przez Jana Pawła II. Obecnie jest proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP we Wrocławiu i budowniczym kościoła św. Ojca Pio na Partynicach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.