Poznań: woreczki ryżu dla głodujących w Kenii
17 lutego 2013 | 21:17 | msz Ⓒ Ⓟ
Duszpasterstwo studentów i absolwentów Porcjunkula, działające przy poznańskim kościele oo. franciszkanów na Wzgórzu Przemysła, po raz drugi w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęło akcję „Woreczek ryżu dla Kenii”. W ten sposób młodzi chcą wesprzeć ubogich i głodujących w stolicy Kenii, Nairobi, gdzie franciszkanie GdańskiejProwincji św. Maksymiliana prowadzą swoją działalność misyjną.
– Przygotowując się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, chcemy pamiętać o najuboższych, głodujących, dla których stugramowy woreczek ryżu to często jedyny posiłek w ciągu dnia – podkreśla Maria Słowińska z diakonii wolontariatu duszpasterstwa Porcjunkula.
Poznańscy studenci stugramowe torebki z ryżem, zakupione w markecie, pakują w specjalnie uszyte z płótna czy lnu woreczki o wymiarze 12×18 cm. Do każdego woreczka przyczepiona jest mała kartka z tekstem wyjaśniającym cel akcji.
Woreczki z ryżem będzie można nabyć w niedziele i środy po Mszach św. w kościele oo. franciszkanów. W akcję włączyły się też podpoznańskie parafie w Lusowie i Tarnowie Podgórnym.
Jak tłumaczą poznańscy studenci, akcja ma trzy wielkopostne wymiary: postu – w wybranym dniu woreczek ryżu może stać się jedynym posiłkiem, jałmużny – zebrane pieniądze stanowią ofiarę dla najuboższych oraz modlitwy za głodnych i cierpiących.
– Podczas ubiegłoroczonego Wielkiego Postu rozdaliśmy około 500 woreczków ryżu, zbierając przy okazji prawie 8 tys. zł. Zebrane pieniądze przekazaliśmy na misje w Kenii, na pomoc dla najuboższych, tych potrzebujących, za których modliliśmy się, poszcząc i jednocząc sieę z nimi w czasie przygotowania do świąt wielkanocnych – zaznacza Maria Słowińska.
Franciszkanie pracują w Kenii w narodowym sanktuarium maryjnym w Subukii oraz duszpasterstwie parafialnym. Posługują ubogim, żyjącym w slumsach Nairobi, chorym na AIDS, prowadzą szkoły, ośrodki zdrowia czy domy rehabilitacyjne dla osieroconych lub – molestowanych przez swoich krewnych – dziewcząt.
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1/3 populacji świata jest niedożywiona, a 1/3 głoduje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.