Konkurs na Apel Poległych ku czci powstańców styczniowych
16 lutego 2013 | 16:10 | rk Ⓒ Ⓟ
Mieszkańcy Żywiecczyzny kolejny raz uczczą pamięć narodowych bohaterów, których prochy znajdują się na szczycie Matyski w Radziechowach, zwanej Golgotą Beskidów. Miejscowe Stowarzyszenie „Dzieci Serc” ogłosiło z tej okazji ogólnopolski konkurs na Apel Poległych dla uczniów gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – publicznych, społecznych i prywatnych.
Tym razem apel ma być hołdem złożonym powstańcom z 1963 roku, w 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Zwycięska praca zostanie odczytana na Zaduszkach Narodowych 5 października 2013 roku podczas uroczystości patriotyczno-religijnej pod Krzyżem Jubileuszowym na górze Matysce w Radziechowach.
Jak tłumaczy Jadwiga Klimonda ze Stowarzyszenia „Dzieci Serc”, prace biorące udział w konkursie mogą być przygotowane przez uczniów indywidualnie lub grupowo, pod opieką nauczyciela lub innej dorosłej osoby, przy wsparciu szkół, drużyn harcerskich, klubów, domów kultury, świetlic, parafii i innych instytucji pracujących z młodzieżą, a także rodziny. Zwycięzca konkursu wraz z opiekunem zostanie zaproszony na Zaduszki Narodowe do Radziechów. Będzie mógł osobiście odczytać nagrodzony Apel Poległych.
Prace z odpowiednio wypełnioną metryczką należy nadsyłać do 29 kwietnia – w rocznicę „Cudu w Dachau” (decyduje data stempla pocztowego) pod adresem: Dzieci Serc ul. Abramska 2; 34-381 Radziechowy z dopiskiem „Apel Poległych” konkurs. Szczegółowe informacje na stronie www.dzieciserc.org
Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały monumentalne rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Przybywają tu liczne pielgrzymki.
Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały monumentalne rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Na „Golgotę Beskidów” przybywają z roku na rok coraz liczniejsze pielgrzymki.
W okolicach Dnia Wszystkich Świętych odbywają się tu Zaduszki Narodowe, w czasie których wspomina się osoby zasłużone w historii Polski. W 2005 r. rozpoczęto tu usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego narodowych bohaterów. Trafiła tu ziemia z grobów bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki. Przyniesiono na Matyskę także urny z ziemią z Katynia, Miednoje, Bykowa i Ostaszkowa, z miejsc walk powstańców warszawskich, obrońców fortów Węgierskiej Górki oraz ziemię z Peru, na której w 1991 roku terroryści zamordowali dwóch polskich franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego.
Złożono tu m.in. ziemię z grobów uczestników Powstania Wielkopolskiego i grobu Obrońców Poczty Gdańskiej. Na symbolicznym kurhanie uczestnicy wysypali ziemię z grobów błogosławionych sióstr nazaretanek, męczennic z Nowogródka, ks. Ignacego Skorupki, z pól Bitwy Warszawskiej z 1920 r. oraz z miejsca katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku. W minionym roku trafiła tu ziemia z Lwowa – z miejsca, gdzie 4 lipca 1941 Niemcy zamordowali polskich naukowców, profesorów wyższych uczelni lwowskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.