Bp Rakoczy: nawrócenie to zawsze zwrot do własnego serca i sumienia
14 lutego 2013 | 06:00 | rk Ⓒ Ⓟ
Nie ma nawrócenia poza zwrotem do własnego serca, do sumienia – podkreślał bp Tadeusz Rakoczy, który w bielskiej katedrze przewodniczył 13 lutego liturgii Środy Popielcowej. Ordynariusz bielsko-żywiecki zwrócił uwagę, że Wielki Post stanowi sprzyjającą okazję do rozbudzenia w sobie autentycznej wiary i „przywrócenia zbawczego dialogu z Bogiem oraz bardziej wielkodusznego życia Ewangelią”.
Biskup zaznaczył, że Wielki Post uświadamia względność dóbr tej ziemi i jednocześnie uzdolnia człowieka do podjęcia wyrzeczeń, zachęca by czynić dobro. „Nie możemy jednak zapominać, że nasze zbawienie jest darem ze strony Boga i wymaga dobrowolnego przyjęcia. Nie następuje ono oczywiście automatycznie. Pozostaje propozycją zbawienia, której przyjęcie jest sprawą wolności człowieka. Dlatego też każdy będzie osądzony według swoich czynów. Niebo można przyjąć bądź też odrzucić, a wtedy pozostaje piekło” – ostrzegał hierarcha i przypominał, że nawrócenie się do Boga polega przede wszystkim na wejściu w siebie.
„Nie ma nawrócenia poza zwrotem do własnego wnętrza, do serca, do sumienia” – precyzował i przypominał słowa Jana Pawła II skierowane do młodzieży podczas wizyty na Kubie w 1998 roku, by nie szukała szczęścia na zewnątrz, tylko wewnątrz.
„Nawróceniu do Boga nie sprzyja rozproszenie. Konieczne jest skupienie, koncentracja. Człowiek musi odnajdywać głębsze ‘ja’, zarazem swoje wyższe ‘ja’. Dlaczego głębsze i wyższe? Dlatego, że to odpowiada prawdzie o człowieku. W stosunku do otaczających go stworzeń świata widzialnego, człowiek jest wyżej. Jest powołany do panowania nad nim” – wyjaśniał kaznodzieja.
Zdaniem ordynariusza, Wielki Post stanowi sprzyjającą okazję do rozbudzenia w sobie autentycznej wiary i przywrócenia zbawczego dialogu z Bogiem. „Dlatego Pan Jezus przypomniał nam dziś w Ewangelii o poście, jałmużnie i modlitwie, które są skutecznymi środkami pomagającymi kroczyć i trwać na wielkopostnej drodze pokuty i nawrócenia. Owocem tego wysiłku ascetycznego jest większe otwarcie się na potrzeby bliźniego. Kto kocha Boga nie może zamykać oczy na cierpienie i nędzę innych” – zaznaczał biskup i zachęcał do uczestnictwa w nabożeństwo Drogi Krzyżowej, rozważaniu Gorzkich Żalów oraz do udziału w rekolekcjach i misjach świętych
Wspólnie z biskupem liturgię Środy Popielcowej celebrowali proboszcz parafii katedralnej Bielsku-Białej ks. prałat Zbigniew Powada i ks. Zbigniew Kopczyński – odpowiedzialny za krzewienie idei drogi neokatechumenalnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.