Bp Kiernikowski: podejmując czyny pokutne, nie powinniśmy koncentrować się na sobie
13 lutego 2013 | 20:58 | ks.mcz/el Ⓒ Ⓟ
„Podejmując czyny pokutne, nie powinniśmy koncentrować się na sobie, na naszym umartwieniu i wyrzeczeniu” – podkreślił w homilii biskup siedlecki. W środę popielcową bp Zbigniew Kiernikowski przewodniczył w katedrze w Siedlcach Mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem.
Rozpoczynający się Wielki Post biskup siedlecki określił czasem stosownym, upragnionym, okresem pomyślności, w którym możemy doświadczyć łaski i miłości Boga. – Ta miłość jest tak wielka, że Bóg daje swego Syna, „dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą”. W czasie Wielkiego Postu Bóg zaprasza nas, byśmy odeszli od naszej koncepcji życia i odkryli w sobie Boży obraz i podobieństwo – nauczał.
Jego zdaniem, wydarzenia paschalne, do których przygotowujemy się w okresie Wielkiego Postu, będziemy właściwie przeżywać, gdy uznamy, że Bóg jest działającym w nas i dla nas, i zaczniemy jak On kochać oraz służyć drugiemu człowiekowi.
Zauważył także, że podczas Wielkiego Postu podejmujemy różne czyny pokutne. Zdaniem bpa Kiernikowskiego ważne jest, byśmy nie koncentrowali się na sobie, na naszym umartwieniu, wyrzeczeniu, jako naszych uczynkach i osiągnięciach. To wszystko ma swój sens wówczas, gdy wyzwala człowieka od samego siebie i otwiera go na Pana Boga i na drugiego człowieka. – Chciejmy być pokornymi i oddanymi Bogu. Gdy będziemy przyjmować na nasze głowy popiół, myślmy o tym, że jesteśmy przemijający i przechodni, a jednocześnie umiłowani przez Boga i powołanymi do życia – apelował biskup siedlecki.
W Eucharystii obok licznie zgromadzonych wiernych wzięli udział biskup nominat ks. Piotr Sawczuk, prezbiterzy oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego. Mszy św. mogli wysłuchać chorzy i cierpiący dzięki transmisji na antenie Katolickiego Radia Podlasie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.