Legnica: Wielki Post czasem intensywnej pracy duszpasterskiej
12 lutego 2013 | 20:30 | ks. pn Ⓒ Ⓟ
Kontynuacja zadań związanych z realizacją diecezjalnego programu duszpasterskiego w Roku Wiary, a także bezpieczeństwo parafii i księży, to główne zagadnienia podjęte na dzisiejszej konferencji księży dziekanów w Legnicy. Spotkaniu przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.
– Wielki Post to szczególny okres roku liturgicznego – czas intensywniejszej modlitwy, jałmużny i postu. Będziemy organizowali w parafiach rekolekcje, spowiedź, nabożeństwa wielkopostne – . Trzeba aby to wszystko, a także nasze spotkania duszpasterskie w kancelarii, przepowiadania niedzielne, zmierzały do tego, by formować naszych wiernych nie do przestrzegania suchej litery prawa, ale do tego, by ich uwielbienie Boga ustami, łączyło się z uwielbianiem Go, całym życiem” – mówił podczas Mszy św. rozpoczynającej spotkanie bp Cichy.
W części formacyjnej spotkania, biskup legnicki nawiązując do decyzji papieża Benedykta XVI o ustąpieniu z urzędu, poinformował, że od 1 marca nie wymienia się w Modlitwach Eucharystycznych imienia papieża, aż do chwili wybrania nowego. – Za Papieża modlić się powinniśmy zawsze – podkreślił bp Cichy, a teraz także powinniśmy dołączyć modlitwę w intencji wyboru nowego papieża. Jesteśmy pełni wdzięczności za to wszystko, co papież Benedykt XVI uczynił dla Kościoła Powszechnego i dla naszej diecezji, tym bardziej więc o taką modlitwę proszę” – mówił biskup legnicki.
W tej części spotkania głos zabrali także zaproszeni goście z policji. Wobec powtarzających się w ostatnim czasie włamań na plebanie i napadów na księży, zwracali uwagę i zachęcali do zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Często bowiem takie wydarzenia poprzedzane są przez przyszłych sprawców, rozpoznawaniem terenu i rytmu dnia księży. Zaproponowali także spotkania w poszczególnych parafiach z wiernymi, szczególnie ludźmi starszymi, którzy najczęściej są ofiarami różnego rodzaju oszustw i kradzieży. Obok powyższych informacji, powtórzono także zalecenie o konieczności wprowadzenia właściwych zabezpieczeń obiektów sakralnych, a także ich ubezpieczenia.
Księża dziekani, poinformowani zostali także o aktualnym stanie rozmów między delegacją Episkopatu Polski a MEN, na temat obecności religii w szkole. W dalszym ciągu nie jest ona bowiem ujęta w ramowy program nauczania, co ciągle stwarza niebezpieczeństwo marginalizowania jej w stosunku do innych przedmiotów szkolnych. Podjęto także rozmowy na temat obecności religii, jako jednego z przedmiotów maturalnych. Zainteresowanie taką możliwością jest duże wśród młodzieży. Świadczyć o tym może choćby fakt, że w tegorocznej Olimpiadzie Wiedzy Teologicznej, na poziomie szkolnym bierze udział 18 tys. uczniów – poinformował legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, który stoi na czele Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski.
– Trwa Rok Wiary. Zapoczątkowaliśmy wśród wiernych wiele inicjatyw, które chcemy dalej kontynuować w ramach naszego diecezjalnego programu duszpasterskiego. Już w bieżącym tygodniu i następnym odbędą się spotkania z księżmi w poszczególnych rejonach diecezji, które na nowo te inicjatywy przypomną i będą okazją do wymiany już osiągniętych doświadczeń” – przypomniał Biskup legnicki zachęcając do dalszej, owocnej pracy duszpasterskiej podejmowanej w okresie Wielkiego Postu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.