Poznań: prezentacja książki „Rzymskie pasje” ambasador Suchockiej
12 lutego 2013 | 19:54 | msz Ⓒ Ⓟ
Zjawiskiem, które charakteryzuje Rzym, jest przenikanie sacrum i profanum i właśnie to starałam się pokazać w mojej książce – mówiła podczas prezentacji publikacji „Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta” jej autorka, Hanna Suchocka, wieloletnia ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Spotkanie autorskie odbyło się 12 lutego w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu.
W prezentacji książki, którą prowadził o. Tomasz Dostatni OP, udział wzięli abp Stanisław Gądecki metropolita poznański, Janusz Rosikoń autor zdjęć do publikacji, prof. Adam Ziółkowski historyk, prof. Andrzej Gulczyński historyk prawa oraz dr Anna Potok.
Abp Gądecki podkreślił, że jest to swoiste kompendium, „całościowe spojrzenie na kościoły stacyjne” Wiecznego Miasta. Zwrócił uwagę na drogę metodyczną zastosowaną w tej publikacji. – Jest to przejście przez sacrum i profanum, od strony architektury świątyń, historii miejsca, przez refleksję nad czytaniami wyznaczonymi na dany dzień i Ewangelię, czytanymi w konkretnym kościele stacyjnym, do profanum, które dzieje się poza świątynią – zauważył metropolita poznański.
Autor zdjęć do publikacji i jej wydawca Janusz Rosikoń podkreślił, że prace nad książką rozpoczęły się dwa lata temu. Przyznał, że część fotografii zamieszczonych w publikacji jest autorstwa premier Suchockiej. – Towarzyszyłem pani ambasador w Rzymie przez dwa tygodnie, robiąc zdjęcia z dziedziny historii sztuki – mówił wydawca. Wyraził nadzieję, że tradycja nawiedzania kościołów stacyjnych zostanie przeniesiona również do Polski, właśnie dzięki książce pani premier.
– Czytając tę książkę zwiedzamy kościoły stacyjne Wiecznego Miasta i czujemy cudowny rytm pielgrzymowania po Rzymie sprzed globalnej turystyki – zauważył historyk, prof. Adam Ziółkowski, który współpracował z autorką nad przygotowaniem publikacji.
Dr Anna Potok, która również uczestniczyła wraz z autorką w peregrynacji po kościołach stacyjnych, zaznaczyła, że dzięki tej książce „odkrywamy nieznany Rzym, odnajdując ślady pierwszych chrześcijan, którzy tworzyli fundamenty Kościoła”. Podkreśliła też duchowy aspekt publikacji wyrażający się w zamieszczonych fragmentach czytań liturgicznych przeznaczonych na dany dzień Wielkiego Postu oraz fragmentach dokumentów bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI. – Ambasador Suchocka dzieli się z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami, zmusza do refleksji, zadaje pytania. To osobista, ciepła opowieść o zmaganiach z codziennością i o wspólnej pielgrzymce po kościołach stacyjnych – podkreśliła dr Potok.
Ambasador Suchocka zaznaczyła, że w swojej książce chciała pokazać pielgrzymowanie w mieście, „gdzie profanum zderza się z sacrum obecnym za drzwiami kościoła i przenika do rzeczywistości pozakościelnej”. – Sacrum doświadczane podczas porannej Mszy św. celebrowanej w kościele stacyjnym przenosimy w naszą codzienność. Przenosimy świat chrześcijański w zwyczajny świat – zaznaczyła autorka. Stwierdziła, że jest to jej osobisty diariusz przeznaczony na 44 dni Wielkiego Postu, który można czytać fragmentami, w łączności z kościołami Rzymu. – Ale można też zabrać go ze sobą do Wiecznego Miasta i odwiedzić opisane kościoły, choć nie jest to typowy przewodnik – zastrzegła. Podkreśliła, że książka ta powstała z potrzeby serca. – Naszym obowiązkiem jest przenoszenie wiary na dalsze pokolenia, a uczestnictwo w porannych Mszach św. w czasie Wielkiego Postu to potwierdza – stwierdziła autorka.
Wyraziła też podziękowanie wydawcy i organizatorom poznańskiego spotkania, na które licznie przybyli mieszkańcy Stolicy Wielkopolski.
Hanna Suchocka jest pierwszą i jak dotąd jedyną kobietą premier w Polsce. Urodziła się w niedalekim Pleszewie, a od czasów studiów prawniczych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza związana była z Poznaniem. Od 2001 r. nieprzerwanie jest ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej. 29 czerwca 2012 roku otrzymała Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania.
„Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta” prezentuje tradycję pielgrzymowania po kościołach stacyjnych, sięgającą wczesnego chrześcijaństwa. Została wydana przez oficynę „Rosikon Press”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.