Gest wielkiej miłości do Kościoła
12 lutego 2013 | 00:11 | bt / br Ⓒ Ⓟ
Komentując decyzję Benedykta XVI o jego rezygnacji z posługi Biskupa Rzymu, abp Stanisław Gądecki podkreślił, że przyjmuje ją jako gest wielkiej miłości do Kościoła.
Jak zaznaczył wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, sama możliwość abdykacji papieża nie jest niczym nowym, została bowiem wprowadzona przez Celestyna V już siedem wieków temu. Jest też ona przewidziana w konstytucjach apostolskich Jana Pawła II „Pastor Bonus” i „Universi Dominici Gregis.
„Pontyfikat Jana Pawła II zwraca natomiast uwagę na to, że ojciec powinien pozostawać przy swojej rodzinie do śmierci. Tutaj Ojciec Święty postanowił inaczej. Jako jeden z najświatlejszych w tej chwili ludzi na świecie, rozważył swoją kondycję fizyczną i doszedł do wniosku, że szybkie zmiany na świecie domagają się człowieka o silniejszej kondycji fizycznej i psychicznej i podjął taką decyzję” – stwierdził abp Gadecki dodając, że papież rozeznając swoje możliwości sterowania Łodzią Piotrową, podjął tę decyzję suwerennie i w całej swojej wolności.
„My ją przyjmujemy jako gest wielkiej miłości do Kościoła. Podejmuje ją człowiek, który kocha Kościół i dla dobra Kościoła postanowił ustąpić” – podkreślił metropolita poznański zwracając uwagę, że Benedyktowi XVI należy się za to wdzięczność Kościoła i szczególna modlitwa, oprócz naszej modlitwy za nowego papieża.
Zdaniem abp. Gądeckiego ta papieska decyzja wskazuje także na trud, jakiego wymaga piastowanie urzędu papieskiego oraz na trudności obecnego czasu.
Arcybiskup przyznał również, że papieskie encykliki, katechezy i podróże stanowią „dzieło wielkiego umysłu”, nazywając pontyfikat Benedykta XVI, który jak zaznaczył był wybitnym teologiem, „pontyfikatem wielkich myśli”. Wyraził również wdzięczność papieżowi za jego obecność i modlitwę, którymi dawał świadectwo przez cały czas swojego pontyfikatu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.