„Róża dla małżeństw” alternatywą dla Walentynek
11 lutego 2013 | 15:26 | bt Ⓒ Ⓟ
W sanktuarium na Świętej Górze pod Gostyniem Wlkp. odbyła się w miniony weekend jubileuszowa, X edycja dorocznych rekolekcji dla par małżeńskich – „Róża dla małżeństw” organizowanych przez tamtejszych księży filipinów. Zorganizowano je tradycyjnie w bliskości wspomnienia św. Walentego, stanowią one bowiem pewnego rodzaju alternatywę dla tego komercyjnego święta.
Weekend w klasztorze na Świętej Górze spędziła w tym roku rekordowa liczba ponad 100 osób, w tym 30 dzieci. Byli to małżonkowie m.in. z Poznania, Leszna, Ostrowa Wlkp., Sosnowca czy Tymbarku. Jak wyjaśnia KAI Katarzyna Kozłowska, jedna z organizatorek rekolekcji, pierwotnie „Róża dla małżeństw” miała być odpowiedzią na potrzeby małżeństw z Gostynia i okolic. „Okazało się jednak, iż jest tak duże zapotrzebowanie na uczestnictwo w tego typu spotkaniach, że zaczęły do nas przyjeżdżać pary z całej Wielkopolski, a także kraju. W tym roku nie byliśmy już w stanie przyjąć wszystkich chętnych” − przyznaje.
Jak wspomina Katarzyna Kozłowska, idea „Róży dla małżeństw” zrodziła się jako alternatywa dla świeckich Walentynek, coraz bardziej obecnych w naszym kraju. „Nam natomiast zależało na pogłębieniu więzi między małżonkami, ale też ich więzi z Bogiem. Rekolekcje odbywają się w klasztorze przy Sanktuarium Róży Duchownej, postanowiliśmy więc, że te weekendowe spotkania będą takim prezentem dla małżeństw od Matki Bożej” − tłumaczy.
Jednymi z uczestników rekolekcji byli Beata i Bartosz Górni z wielkopolskiego Sierakowa, którzy na Świętą Górę przyjechali ze swoimi dziećmi: 3,5-letnia Izą i 2- letnim Frankiem. „Niedawno, przez problemy męża związane z pracą, zachwiało się nasze poczucie stabilizacji. Postanowiliśmy więc przyjechać na rekolekcje, żeby na nowo zaufać Jezusowi. I tak się stało” − wyznaje w rozmowie z KAI Beata Górna.
Jak dodaje jej mąż, był to dla nich wyjątkowy czas, także poprzez poczucie wspólnoty, jakie dawała im obecność innych małżeństw, które tak jak oni starają się budować na Bogu. „Dostrzegliśmy, co moglibyśmy w naszym związku poprawić. Wracamy do codzienności wzmocnieni, z większą nadzieją” − mówi Bartosz Górny.
Hasłem przewodnim jubileuszowej edycji „Róży dla małżeństw” były słowa: „Uzdrowienie małżeństwa przez Eucharystię”. Zdaniem prowadzącego rekolekcje ks. Dariusza Dąbrowskiego, wieloletniego duszpasterza rodzin i wicesuperiora tutejszej kongregacji filipinów, nadszedł czas, aby odkryć niezwykłą moc Mszy św., która dla katolików jest fundamentem duchowego rozwoju, także w perspektywie życia małżeńskiego.
„Małżonkowie powinni docenić, ile cennych skarbów kryje się w tym, że razem uczestniczą we Mszy św., także ze swoimi dziećmi. Każdy z elementów Eucharystii, począwszy od znaku krzyża, aż do rozesłania, uzdalnia nas do tego, byśmy byli świadkami wiary, szczególnie w Roku Wiary, kiedy właśnie poprzez rodzinę wiele osób, także spoza Kościoła może doświadczać jak Bóg jest obecny między nami” − wyjaśnia duszpasterz w rozmowie z KAI.
Podczas rekolekcji pary małżeńskie nie tylko wysłuchały konferencji głoszonych przez ks. Dąbrowskiego, ale też wzięły udział w krótkich warsztatach komunikacji małżeńskiej i dzieliły się swoimi doświadczeniami. Zadbano również o dzieci, które przyjechały na Świętą Górę wraz z rodzicami, organizując dla nich zajęcia prowadzone przez młodzież zaangażowaną w tutejsze duszpasterstwo.
Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze pod Gostyniem Wlkp. zostało założone w 1668 r. W końcu XVII w. wzniesiono w tym miejscu barokowy kościół powstały według projektu Baltazara Longheny na wzór wzniesionej przez niego weneckiej świątyni Santa Maria della Salute. Przeniesiono też do niego, czczony w tym miejscu już wcześniej, cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. Kościół ten 17 grudnia 1970 r. papież Paweł VI wyniósł do godności Bazyliki Mniejszej. Z kolei od 1957 r. na Świętej Górze działa dom rekolekcyjny, a w 2008 r. tutejszy Zespół Klasztorny otrzymał tytuł Pomnika Historii Prezydenta RP.
W ubiegłym roku sanktuarium na Świętej Górze przeżywało swój Rok Jubileuszowy związany z 500. rocznicą uznania przez Kościół cudowności tutejszego wizerunku Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. W 1512 r. bowiem biskup poznański Jan Lubrański wydał dekret potwierdzający autentyczność dokonujących się w tym miejscu cudów. Z okazji jubileuszu Benedykt XVI podarował Świętogórskiej Róży Duchownej Papieską Złotą Różę. Jest to, po Jasnej Górze i Kalwarii Zebrzydowskiej, trzecia taka róża znajdująca się w naszym kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.