Bp Nitkiewicz: bohaterowie Powstania Styczniowego są dla nas wzorem umiłowania Ojczyzny
07 lutego 2013 | 14:00 | apis Ⓒ Ⓟ
O tym, że bohaterowie Powstania Styczniowego pozostają dla nas wzorem umiłowania Ojczyzny i świętej narodowej tradycji, mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 6 lutego w Sandomierzu. W Muzeum Diecezjalnym – Domu Długosza – odbyło się spotkanie autorskie z Bogusławem Szwedo, autorem książki „Powstańcy styczniowi odznaczeni Orderem Wojennym Virtuti Militari”. Spotkanie zorganizowano z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego.
Bp Krzysztof Nitkiewicz, wypowiadając się o książce, podkreślił wkład autora w zebranie materiałów archiwalnych o ludziach, których postawa patriotyczna budowała tożsamość odrodzonej Ojczyzny. – Chociaż od tamtego czasu minęło już 150 lat, bohaterowie powstania styczniowego pozostają dla nas wzorem umiłowania Ojczyzny i świętej narodowej tradycji. Są słuszną przyczyną narodowej dumy, która nie oznacza bynajmniej wynoszenia się ponad innych, ale umacnia narodową tożsamość – mówił bp Nitkiewicz. – Mam nadzieję, że przykład powstańców styczniowych będzie nadal inspirował i kształtował postawę Polaków, tak jak miało to miejsce w okresie międzywojennym – podkreślił biskup.
Podczas spotkania, w którym wzięli udział liczni sandomierzanie, regionaliści i przedstawiciele władz miasta, Bogusław Szwedo przybliżył niektóre sylwetki weteranów powstańczego zrywu, uhonorowanych największym odznaczeniem wojskowym w okresie II Rzeczypospolitej.
– Pierwsze posiedzenie Kapituły Orderu Virtuti Militari, powołanej 1 stycznia 1920 r., Naczelnik Państwa Józef Piłsudski zwołał nie bez powodu na 22 stycznia. Przy Ministerstwie Spraw Wojskowych powołany został specjalny Wydział ds. Weteranów 1863 roku, który miał przede wszystkim wspierać prawnie i materialnie byłych powstańców. Ustanowiono dla nich specjalne mundury, otaczano szacunkiem, nawet najwyżsi rangą oficerowie oddawali im honory, z marszałkiem na czele. W okresie II Rzeczypospolitej orderem Virtuti Militari odznaczonych zostało 59 uczestników powstania styczniowego – mówił Bogusław Szwedo.
– Spośród owych 59 biogramów, najbliższą mi postacią jest Ludomir Benedyktowicz, uznany malarz i poeta. Choć w powstaniu utracił obie dłonie, to nie poddał się i nie zrezygnował z malarstwa. Na malowanie pozwalała mu specjalna proteza – opowiadał autor.
Promocja książki, poświęconej powstańcom styczniowym, odznaczonym Orderem Wojennym Virtuti Militari, odbyła się w ramach cyklu spotkań „Pamięć o ludziach i dziełach”.
Bogusław Szwedo jest autorem wielu opracowań historycznych i książek, m.in.: „Zawsze w pierwszej linii. Kapłani odznaczeni Orderem Virtuti Militari 1914-1921 i 1939-1945” oraz „Kawalerowie Virtuti Militari ziemi tarnobrzeskiej”. Książka „Powstańcy styczniowi odznaczeni orderem wojennym Virtuti Militari” jest pierwszym w polskim piśmiennictwie historycznym słownikiem powstańców styczniowych odznaczonych polskim orderem wojennym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.