Konkurs na najpiękniejszy żłóbek w diecezji ełckiej rozstrzygnięty
06 lutego 2013 | 16:51 | ks. js Ⓒ Ⓟ
„Martyria”, diecezjalny miesięczniki diecezji ełckiej, ogłosiła konkurs na najpiękniejszy żłóbek. Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Pawłówce.
Parafie chętne do udziału w konkursie proszone były o przesyłanie zdjęć żłóbka do redakcji „Martyrii”. Przesyłano fotografie żłóbków nie tylko z kościołów parafialnych, ale i ze szkół oraz z hospicjum.
Komisja konkursowa w składzie: Aneta Zamojska – kierownik Szkoły Artystycznej w Ełku, Anna Kozaryna i Edyta Mańczuk – instruktorki plastyki w Ełckim Centrum Kultury i Szkole Artystycznej w Ełku oraz z ramienia redakcji ks. Jerzy Sikora i ks. Przemysław Zamojski oceniła zgłoszone na konkurs żłóbki. Jury zwróciło uwagę przede wszystkim na twórcze podejście w konstruowaniu żłóbka, na jego walory artystyczne, symbolikę, powiązanie tradycji ze współczesnością.
Pierwszą nagrodę zdobyła Szkoła Podstawowa w Pawłówce (w parafii Trójcy Przenajświętszej w Pawłówce koło Suwałk) za nawiązanie do tradycji szopki krakowskiej i kultywowanie dziedzictwa ludowego. Szopkę przed laty, w 1970 roku, wykonał Zygmunt Ułanowicz ze wsi Śmieciuchówka. Użył różnych materiałów: drewna, metalu, papieru, a wieżyczki skonstruował z foremek ciastkarskich. W szkole od dwunastu lat przygotowywany jest żłóbek bożonarodzeniowy z tą barwną szopką i organizowane są przy niej jasełka w wykonaniu miejscowych uczniów.
Dwie drugie nagrody przyznano Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku i Parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Świętajnie. Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymały: Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kumielsku, Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Olecku, Parafia Bożego Ciała w Suwałkach i Szkoła Podstawowa w Kotle Dużym (w parafii Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Piszu).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.