Bydgoszcz: spektakl w 150. rocznicę Powstania Styczniowego
03 lutego 2013 | 22:43 | mj Ⓒ Ⓟ
„Ojczyźnie tej życie, krew naszą i ramię” – to tytuł spektaklu, który odegrano w sali widowiskowej bydgoskiego Domu Jubileuszowego w 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Na scenie w sąsiedztwie Sanktuarium Królowej Męczenników wystąpił młodzieżowy zespół teatralny, którym kieruje na co dzień Małgorzata Jarocińska.
Autorka scenariusza podkreśliła, że nie chciała zrobić rekonstrukcji wydarzeń z powstania, ale bardziej zależało jej na oddaniu rozterek duchowych oraz ideowych przekonań osób, które żyły w tamtych czasach. „Stąd w przedstawieniu zobaczyliśmy różne postawy wobec otaczającej ich rzeczywistości. Na scenie ścierała się postawa aktywna i bojowa z dystansem oraz biernością. Bohaterami byli członkowie pewnej rodziny, poznaliśmy trzy siostry, które różnił nie tylko wiek, ale i stosunek do życia i ojczyzny” – powiedziała Jarocińska.
Aktorami byli gimnazjaliści, licealiści i student. Próby do przedstawienia trwały od dwóch miesięcy. „To już trzecie przedstawienie teatralne, jakie zostało odegrane w surowych murach sali widowiskowej Domu Jubileuszowego – powiedziała Sylwia Finc z Fundacji „Wiatrak”. – To ważne, abyśmy o naszej historii pamiętali i jej nie zniekształcali” – dodała.
Pomimo tego, że Powstanie Styczniowe zakończyło się klęską, spektakl podkreślał ogromne znaczenie walk i męczeńskiej śmierci powstańców. Widzowie mogli zaobserwować przemiany poglądów i patriotycznego dojrzewania. Trzyaktowe przedstawienie zaczynało się w okresie przedpowstaniowym, w roku 1860, a kończyło już w czasie żałoby po upadku powstania w roku 1864. Narrator odczytywał fragmenty rękopisu, a w tym czasie na scenie ożywały postacie, które ujawniały swoje troski i poglądy dotyczące powstania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.