Jarosław: abp Michalik przewodniczył modlitwie osób konsekrowanych
02 lutego 2013 | 19:29 | pab Ⓒ Ⓟ
Abp Józef Michalik przewodniczył dziś w jarosławskiej Kolegiacie Mszy św. z udziałem osób konsekrowanych z całej archidiecezji przemyskiej. – Kościół potrzebuje waszego świadectwa – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
– Kościół potrzebuje waszego świadectwa, od każdego zakonnika i zakonnicy, od każdego członka i członkini instytutu życia konsekrowanego od każdej konsekrowanej osoby samotnej. Kościół oczekuje na świadectwo, że czystość będzie czystością, że posłuszeństwo będzie posłuszeństwem – mówił abp Michalik. Przypominał, aby zwracać uwagę na to, by jednoczyć się z wolą przełożonego i traktować ją jako wolę Bożą, a nie, że polecenie osoby mądrzejszej czy cnotliwszej. – Przysłużymy się światu nie wtedy, kiedy będziemy modni, kiedy przyjmiemy metodologię tego świata, kiedy wystąpimy z krytyką Kościoła. Mamy dać świadectwo, że umarliśmy dla świata, że żyje w nas tylko Chrystus – mówił przewodniczący KEP.
Zachęcał, aby dochować wierności swojemu wyborowi mimo trudności. – Kryzys minie, wróci radość ze zwycięstwa, wróci szczęście i doświadczenie, którym będziemy mogli się dzielić z innymi – przekonywał abp Michalik. Stwierdził również, że byli zakonnicy i księża nie mogą służyć jako autorytety, ale ich sprzeniewierzenie się wierności powinno wzbudzać litość. Podkreślał, że dar konsekracji oznacza, wybranie przez Boga.
Homilię w czasie uroczystości wygłosił o. Kazimierz Leń z klasztoru jezuitów w Starej wsi k. Brzozowa. – Wasza prawdziwa wielkość wypływa z tego, kim jesteście – mówił za bł. Janem Pawłem II. Stwierdził, że częste spotkania papieża z osobami konsekrowanymi świadczą o jego osobistym i głębokim przekonaniu, że autentyczne świadectwo życia zakon może rzeczywiście przemienić świat
– Życie zakonne jest skarbem, jest sercem Kościoła, ale jest też wielką odpowiedzialnością, bo miłość zawsze niesie odpowiedzialność. Dzisiaj świat nie potrzebuje nauczycieli, ale autentycznych świadków – mówił kaznodzieja. – Sensem życia chrześcijańskiego, a przede wszystkim zakonnego, którego nie zastąpią żadne słowa, ani podejmowane prace i dzieła, jest utożsamianie swojego życia ze słowami i przykładem życia Chrystusa – podkreślił o. Leń.
Po kazaniu zakonnicy i zakonnice odnowili swoje śluby.
Wspólna modlitwa osób życia konsekrowanego odbywa się co roku 2 lutego, kiedy przypada Dzień Życia Konsekrowanego. Za każdym razem inne jest miejsce spotkania. W tym roku była to kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, gdzie przed laty mieściło się kolegium jezuickie i gdzie wielokrotnie przebywał jezuita ks. Piotr Skarga.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.