Zakończyły się prace nad Positio w procesie beatyfikacyjnym ks. Blachnickiego
01 lutego 2013 | 22:59 | rl, eb Ⓒ Ⓟ
Zakończyły się prace nad Positio w procesie beatyfikacyjnym ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie. Jak poinformował abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, dokument będący obszerną syntezą materiałów zebranych podczas procesu beatyfikacyjnego zostanie wkrótce wydrukowany i przekazany do watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.
„Kiedy prowadzi się proces w diecezji to zwieńczeniem tego procesu jest właśnie opracowanie Positio i to Positio zostało wreszcie zakończone, liczy ponad 900 stron, będzie drukowane w Rzymie i będzie oficjalnie przekazane do Kongregacji, która na podstawie tego dokumentu rozpocznie swoje prace, dyskusje i analizy co do heroiczności cnót, co do nauki a my w naszej archidiecezji musimy podjąć modlitwę” – powiedział abp Skworc.
W najbliższym czasie do śląskich parafii zostaną przekazane obrazki ze stosownymi modlitwami, by diecezjanie za pośrednictwem ks. Blachnickiego wypraszali konkretne łaski.
Ks. Franciszek Blachnicki urodził 24 marca 1921 r. w Rybniku, zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu (Niemcy). Był założycielem Ruchu Światło – Życie, jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła.
Był więźniem KL Auschwitz, gdzie trafił za działalność konspiracyjną. W marcu 1942 roku został skazany na karę śmierci przez ścięcie. Po ponad 4,5 miesiącach oczekiwania na wykonanie wyroku został ułaskawiany, a karę śmierci zamieniono mu na 10 lat więzienia. W czasie pobytu na oddziale skazańców przeżył nawrócenie.
Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 r. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu, Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu.
Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.
Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.