W Polsce żyje w klauzurze blisko 1400 sióstr
01 lutego 2013 | 22:48 | gp Ⓒ Ⓟ
Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych zrzesza przełożone z 84 klasztorów, w których żyje 1355 sióstr. W klasztorach nie należących do Konferencji przebywa ok. 40 zakonnic. Średni wiek polskiej zakonnicy żyjącej w klauzurze wynosi 52,2 lata. Podczas tegorocznego Dnia Życia Konsekrowanego w kościołach przeprowadzane będą zbiórki na klasztory kontemplacyjne, będące bardzo często w trudnych warunkach materialnych.
W ubiegłym roku stan sióstr klauzurowych w Polsce przedstawiał się następująco: postulantki – 21, nowicjuszki – 22, przyjęte na II rok nowicjatu – 18, złożyły pierwsze śluby – 18, złożyły śluby wieczyste – 21, juniorystki ( po pierwszych ślubach) – 67, wieczystki (po ślubach wieczystych) – 1224, zmarło – 21, razem: 1355 sióstr.
W Polsce działają następujące żeńskie zakony kontemplacyjne: anuncjatki, benedyktynki, benedyktynki – sakramentki, bernardynki, dominikanki, kamedułki, klaryski – kapucynki, karmelitanki, klaryski, klaryski od Wieczystej Adoracji, norbertanki, redemptorystki i wizytki. Siostry z tych wspólnot należą do Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych.
Poza Konferencją znajdują się Siostry Bożego Miłosierdzia oraz Monaster Najświętszej Dziewicy na Pustyni – w Grabowcu koło Gdańska.
Zakonnice z klasztorów kontemplacyjnych, poza modlitwą, zajmują się pracami ręcznymi, m.in. haftowaniem i szyciem szat liturgicznych, wypiekiem opłatków i komunikantów. Często nie wystarcza to na utrzymanie, tym bardziej, że niektóre wspólnoty mają pod opieką zabytkowe budowle, będące dobrem kultury narodowej. Dlatego 2 lutego, w Dzień Życia Konsekrowanego, przeprowadzona zostanie w polskich parafiach zbiórka na rzecz zakonów kontemplacyjnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.