Poznań: X Jerycho Różańcowe (zapowiedź)
01 lutego 2013 | 17:53 | bt Ⓒ Ⓟ
Jutro w sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania rozpocznie się X Jerycho Różańcowe. Ta siedmiodniowa, nieprzerwana adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona jest na wzór Izraelitów okrążających z Arką Przymierza mury Jerycha, które po siedmiu dniach upadły.
Poznańskie Jerycho Różańcowe rozpocznie się w samo południe 2 lutego w kościele ojców franciszkanów na Wzgórzu Przemysła – sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. Będzie ono trwało dzień i noc, do dnia 9 lutego, do godz. 12. W tym czasie w nieprzerwanej adoracji Najświętszego Sakramentu będą uczestniczyli wierni i duchowni, zwłaszcza z poznańskich i podpoznańskich parafii, osoby życia konsekrowanego oraz klerycy z seminariów zakonnych i diecezjalnego.
W poprzednich latach, jak wspomina w rozmowie z KAI Jolanta Lorenz, organizatorka tej modlitewnej inicjatywy, należąca do wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej działającej przy klasztorze ojców franciszkanów, modlitwę przed Najświętszym Sakramentem prowadziło przez te wszystkie dni w sumie kilkudziesięciu kapłanów oraz przedstawiciele blisko stu wspólnot i grup duszpasterskich działających w parafiach oraz kilkanaście zgromadzeń zakonnych.
„Do wspólnej modlitwy włączyli się zresztą nie tylko mieszkańcy Poznania i okolic. Ludzie przyjeżdżali na nią również z daleka, m.in. z Opalenicy, Międzychodu, Kostrzyna, a nawet z Oleśnicy czy z Wrocławia” – zaznacza Jolanta Lorenz przyznając, że ta forma modlitwy wpisała się już w rok liturgiczny przeżywany w archidiecezji poznańskiej.
Organizatorzy Jerycha ze wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej podkreślają też, że w czasie tych siedmiu dni tradycyjnie będą modlili się za pośrednictwem Maryi przede wszystkim w intencjach Kościoła, naszej Ojczyzny, miasta Poznania, polskich rodzin i życia poczętego. Natomiast z racji trwającego właśnie Roku Wiary będą prosili również o umocnienie wiary Polaków i o Boże miłosierdzie dla Polski i świata.
Pierwsze Jerycho Różańcowe w Polsce odbyło się na Jasnej Górze w 1979 r., w intencji wyproszenia zgody władz komunistycznych na przyjazd Jana Pawła II do Ojczyzny. Organizator tej pierwszej siedmiodniowej różańcowej adoracji Najświętszego Sakramentu w Polsce śp. Anatol Kaszczuk, kierował się wskazówkami zawartymi w jednym z objawień maryjnych. Według nich grzech, który ogarnia całe społeczne struktury, można pokonać jedynie modlitwą nieustanną.
Dlatego modlitwa podejmowana jest bez przerwy przez siedem dni i nocy, a ma ona swój pierwowzór w historii Izraelitów, którzy idąc do Kanaan, Ziemi Obiecanej natrafili na Jerycho, obwarowane murami miasto, którego sami nie mogli pokonać. Wówczas sam Bóg przyszedł im z pomocą i wskazał przez Jozuego sposób osiągnięcia zwycięstwa. Izraelici przez sześć dni okrążali mury Jerycha z Arką Przymierza, a siódmego dnia mury miasta rozpadły się (por. Joz 6).
W Poznaniu Jerycho Różańcowe organizowane jest przez Rycerstwo Niepokalanej działające przy zakonie ojców franciszkanów na Wzgórzu Przemysła od 2004 r. Jak przyznają jego organizatorzy zachętą do podejmowania tej modlitwy są też dla nich słowa abp. Stanisława Gądeckiego wypowiedziane na Mszy św. sprawowanej podczas Jerycha w 2005 r. Metropolita poznański zauważył wówczas, że „droga Jerycha, podjęta z ufnością w macierzyńskie wsparcie Maryi, to prawdziwa droga umocnienia wiary i odkrywania Prawdy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.