Patriarcha Cyryl o kard. Glempie
30 stycznia 2013 | 09:55 | pb (KAI/"L'Osservatore Romano") / br Ⓒ Ⓟ
Kard. Józef Glemp „wniósł wielki wkład we wzajemne zrozumienie i w rozwój dobrych stosunków między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym a Kościołem rzymskokatolickim w Polsce” – napisał patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl w telegramie kondolencyjnym przesłanym na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Józefa Michalika.
Kard. Glemp zmarł 23 stycznia w wieku 83 lat. Jego pogrzeb odbył się w Warszawie 28 stycznia.
Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego „ze szczerym bólem” przyjął „smutną wiadomość” o śmierci tego „wielkiego hierarchy Kościoła katolickiego w Polsce”, którego znał od wielu lat. – Kardynał Glemp wyróżniał się swą nieugiętą i niewzruszoną wiarą w naszego Pana Jezusa Chrystusa i Jego chwalebne zmartwychwstanie. Wiara ta pomogła mu przezwyciężyć ciężkie doświadczenia, wobec których musiał stawać w latach II wojny światowej i w czasach komunistycznego reżimu – wskazał Cyryl.
Przyznał, że z imieniem Zmarłego „w wielkiej mierze związane jest uznanie wielkiego autorytetu Kościoła katolickiego we współczesnym społeczeństwie polskim, dla którego duchowej i kulturalnej odnowy kard. Glemp poświęcił wszystkie swe siły”.
Ponadto „inspirując się ideałem jedności uczniów Chrystusa kard. Glemp wniósł wielki wkład we wzajemne zrozumienie i w rozwój dobrych stosunków między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym a Kościołem rzymskokatolickim w Polsce”. – Wspominam serdecznie naszą znajomość i ostatnie spotkanie z Kardynałem podczas mojej wizyty w waszym kraju w sierpniu 2012 r. – wyznał patriarcha moskiewski.
– Proszę naszego Pana Jezusa Chrystusa, zwycięzcę śmierci o odpoczynek dla duszy Zmarłego i pocieszenie dla wszystkich synów Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, który doznał ciężkiej straty – napisał zwierzchnik RKP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.