Był wielkim propagatorem dążenia do jedności
28 stycznia 2013 | 10:53 | pz / br Ⓒ Ⓟ
”Ks. Prymas Polski kardynał Józef Glemp był wielkim propagatorem dążenia do jedności. Podczas wizyt na Białorusi, w Rosji czy na Syberii zawsze chciał się spotkać z biskupami prawosławnymi i z patriarchą. Leżała mu na sercu jedność Kościoła i często do tego wracał i to powtarzał” – powiedział bp Jerzy Mazur 27 stycznia w Ełku podczas Mszy św. na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
W uroczystej celebrze uczestniczyli przedstawiciele Kościoła prawosławnego i Kościoła ewangelicko – metodystycznego.
Hasłem tegorocznych modlitw ekumenicznych było pytanie: „Czego Bóg oczekuje od nas?”. „Bóg oczekuje jednego: abyśmy wszyscy byli jedno. Potrzebne jest więc nawrócenie serca – mówił o tym Ojciec Święty Benedykt XVI w Święto Nawrócenia Św. Pawła. Potrzebna jest zmiana postaw – stawanie się otwartymi na drugiego człowieka. Potrzeba nawracania się, aby rozpoznawać wolę Bożą i ją pełnić w codziennym życiu. Bóg oczekuje od nas modlitwy, bo sprawa jedności jest sprawą Ducha Świętego. To właśnie na modlitwie prosimy Ducha Świętego o prowadzenie na drodze do jedności. Duch Święty uczy szukać tego, co nas jednoczy, a nie tego, co nas dzieli. Potrzebna jest modlitwa ekumeniczna wszystkich chrześcijan, którzy powinni stawać się Teofilami, czyli ludźmi kochającymi Boga. Ci, którzy są prawdziwie przyjaciółmi Boga nieustannie nawracają się i trwają na modlitwie” – mówił bp Jerzy Mazur.
Nawiązując do dzisiejszej liturgii ordynariusz diecezji ełckiej mówił o konieczności stawiania Jezusa w centrum poszukiwań dróg jedności. „Dzisiaj Jezus mówi do nas wszystkich – ale czy nasze oczy są w Nim utkwione? Bo mówi do nas w różnych miejscach i różnym czasie, my powinniśmy być gotowi – jak ci, którzy słuchali Jezusa w synagodze – utkwić wzrok w Chrystusie. Słowo, które Bóg kieruje do nas pomoże nam przezwyciężyć wszelkie trudności. Słowo to pomoże nam odpowiedzieć na trudne pytania, które sobie stawiamy” – powiedział bp Mazur.
Na zakończenie celebracji przedstawiciele innych wyznań obecni na niej skierowali do wiernych słowa pozdrowień.
Na terenie diecezji ełckiej obok Kościoła katolickiego istnieje dziewięć innych Kościołów: ewangelicko – metodystyczny, ewangelicko – augsburski, staroobrzędowy, chrześcijan baptystów, Adwentystów Dnia Siódmego, zielonoświątkowców, Zborów Chrystusowych i Nowoapostolski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.