Bp Jan Tyrawa: w postawie księdza Prymasa uderzała jego prostolinijność
25 stycznia 2013 | 14:27 | jm Ⓒ Ⓟ
„W postawie księdza prymasa uderzała jego prostolinijność” – powiedział o zmarłym kard. Józefie Glempie bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej był – wraz prezydentem Inowrocławia Ryszardem Brejzą – gościem „Rozmowy dnia” w TVP Bydgoszcz.
Wspominając zmarłego kardynała, bp Jan Tyrawa powrócił do swojego pierwszego bliższego spotkania z Prymasem, które miało miejsce w Gnieźnie w 1988 roku. Wówczas ordynariusz bydgoski otrzymał informację, że ma zostać biskupem pomocniczym we Wrocławiu. – Wcześniej były inne spotkania. – Pracowałem wtedy we wrocławskim seminarium, byłem sekretarzem Papieskiego Wydziału Teologicznego. Organizując różnorakie sympozja, zapraszaliśmy księdza Prymasa z referatami i prelekcjami. To także obrady Konferencji Episkopatu Polski i praca w różnych gremiach – wspominał.
Biskup Tyrawa podkreślił, że decyzje kard. Józefa Glempa, jego postawy i zachowania były czytelne i jednoznaczne. – On nie uprawiał żadnej „polityki”. To wszystko, co czynił, wynikało z zasad wiary, które były dla niego czymś oczywistym. Bycie kapłanem, biskupem i człowiekiem wierzącym było dla niego drugą naturą. Więc całe jego życie było prostą konsekwencją jednej zasady – dodał pasterz.
Według biskupa Tyrawy po prymasie kard. Józefie Glempie pozostanie duchowe przesłanie, które wyraża się w bardzo mocnym akcentowaniu pewnych wartości, zasad, na których on sam budował swoje decyzje. – Decyzje, które wówczas w konkretnych sytuacjach nie zawsze były dobrze zrozumiałe. Jednak budując na tych mocnych, trwałych zasadach, widział przyszłość i jednocześnie pewne konsekwencje, gdybyśmy je zdradzili czy od nich odeszli. Owe zasady okazały się uniwersalne i właściwe na każdy czas – powiedział.
Ordynariusz bydgoski wspomniał również trudne czasy i okresy przemian w Polsce, z którymi musiał zmierzyć się Prymas, przeprowadzając przez nie Kościół, również jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Prymas Polski tę drogę wyczytał z Ewangelii, nauki Kościoła, z przesłania, które głosił wcześniej Jan Paweł II. Na jego czas przypadły „najmocniejsze” pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny. To były źródła, z których czerpał. To był ten fundament, na którym powinniśmy budować swoją egzystencję indywidualną i jako wspólnota narodowa – zakończył bp Jan Tyrawa.
W „Rozmowie dnia” uczestniczył również prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. – Rycerzewo, Kościelec Kujawski czy Inowrocław to była jego ojczyzna. On do niej powracał i wielokrotnie to podkreślał – mówił na antenie TVP Bydgoszcz. – A powracał nie rzadziej niż raz w roku w rocznicę swoich urodzin i chrztu. Spotykał się z kolegami, koleżankami. To budowało niezwykłe relacje. Miałem wrażenie, że ma poczucie przynależności do jednej wielkiej rodziny, którą można było nazwać rodziną Inowrocławia, Kujaw – dodał.
Ryszard Brejza powiedział, że kard. Józef Glemp był człowiekiem bardzo bezpośrednim i o wielkim autorytecie, który nie budował żadnych barier. – To osoba bez jakiejkolwiek sztuczności, zasłużona dla Ojczyzny. Ksiądz Prymas honorowe obywatelstwo Inowrocławia uzyskał już w 1981 roku, pierwsze po drugiej wojnie światowej, w czasie pierwszego przełomu solidarnościowego. To było wielkie wydarzenie. Msza na rynku, szczególna atmosfera, że mamy prymasa, człowieka stąd – wspominał.
Biskup Tyrawa wystosował również specjalne zaproszenie do duchowieństwa i diecezjan na Mszę św. w intencji zmarłego kard. Józefa Glempa. Zostanie ona odprawiona w katedrze, w czwartek, 31 stycznia, o godz. 18.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.