Bp Śmigiel: oddziaływanie podzielonego Kościoła jest mniej skuteczne
25 stycznia 2013 | 13:30 | ks. is Ⓒ Ⓟ
24 stycznia w Pelplinie odbyły się centralne w diecezji pelplińskiej obchody w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Mszę św. koncelebrowaną w bazylice katedralnej odprawił biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel, który powiedział: „tak długo jak długo nie jesteśmy razem, jak długo nie stanowimy jednego, świętego Kościoła, tak długo nasze oddziaływanie jest mniej skuteczne”.
Bp Śmigiel podczas Mszy św. przypomniał, że „modlitwa ma wielką moc”, dlatego wskazał właśnie ją jako podstawowe zadanie „w budowaniu jednego Kościoła”. Nawiązując do Chrystusowej modlitwy w Wieczerniku o jedność Jego uczniów, biskup stwierdził, że „to jest imperatyw, wezwanie, które winno być w sercu każdego człowieka wierzącego”. Bp Śmigiel odniósł się do realiów diecezji pelplińskiej, gdzie praktycznie prawie wyłącznie mieszkają katolicy. Jednak, jak zaznaczył: „musimy zdawać sobie sprawę, że tak długo, jak długo nie jesteśmy razem, jak długo nie stanowimy jednego, świętego Kościoła, tak długo nasze oddziaływanie jest mniej skuteczne”.
Homilię wygłosił ks. prałat dr Krzysztof Różański, który przypomniał o wielkiej sile apostolskiej chrześcijaństwa pierwszych wieków, które przez podziały tak wiele utraciło. „Wyglądało ono w pierwszych wiekach jak wielka, rwąca rzeka, która swą energią poruszała miliony ludzi do nawrócenia i przyjmowania wiary w Chrystusa”, mówił diecezjalny referent ds. Ruchu Ekumenicznego. Dodał, że „to była rzeka, która obdarzyła swą energią setki tysięcy wyznawców Chrystusa, uzdalniając ich do oddania życia w męczeństwie jako świadectwo swojej wiary i pozwoliła zbudować całą cywilizację chrześcijańską”.
Dlatego kapłan przypomniał znaczącą rolę ruchu zjednoczeniowego, czyli ekumenizmu, trwającego od stu lat. Przywołując jego osiągnięcia, ks. Różański wyliczył: „przezwyciężenie wrogości i uprzedzeń między chrześcijanami, nawiązanie przyjaznych relacji i dialogów pomiędzy poszczególnymi Kościołami, podjęcie wielu wspólnych inicjatyw charytatywnych i społecznych”. Kaznodzieja dodał, że „wciąż stoją jednak przed nami wielkie zadania”.
Msze św. poprzedził wykład ks. dr. Krzysztofa Różańskiego, wygłoszony w Wyższym Seminarium Duchownym dla środowiska pelplińskiego. Temat prelekcji brzmiał: „Zbieżności i rozbieżności treści wiary podstawowych wyznań chrześcijańskich”. Omówił w nim najpierw źródła wiary chrześcijańskiej w ujęciu różnych wyznań. Dalej, w tym samym kontekście, podejście do koncepcji Kościoła, sakramentów, zagadnień eschatologicznych i grzechu. Na zakończenie wykładu ks. Różański stwierdził: „Dialog teologiczny jako poszukiwanie jedności w wierze musi trwać, ale prowadzone w jego ramach rozmowy muszą być bardziej otwarte, mniej zorientowane na sukces. Musimy je prowadzić z większą pokorą, pogodą i cierpliwością”. Dodał, że „symfonię jedności Kościoła może ostatecznie skomponować tylko Duch Święty”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.