Poznań: niecodzienna wystawa w parafii zmartwychwstańców
22 stycznia 2013 | 21:50 | bt Ⓒ Ⓟ
Poznańska parafia prowadzona przez księży zmartwychwstańców przygotowała jedyną w swoim rodzaju ekspozycję ukazującą przedwojenną Wildę, dzielnicę miasta, w której jest ona położona.
Na wystawę zatytułowaną „Przedwojenna Wilda”, którą można przez najbliższe tygodnie oglądać w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Dąbrówki w Poznaniu składa się ok. 80 fotografii. Ukazują one dawną zabudowę tej dzielnicy, codzienne życie jej mieszkańców, a nawet anonse reklamowe przedwojennych punktów handlowych i usługowych.
Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Adam Błyszcz, proboszcz parafii, to pierwsza tego typu wystawa w Poznaniu ukazująca przedwojenne oblicze Wildy. „Tutejszą parafię prowadzimy od 89 lat, stąd naturalne jest nasze zainteresowanie historią tej dzielnicy. To właśnie ono zainspirowało nas do zorganizowania ekspozycji” − wyjaśnia zmartwychwstaniec.
Do współpracy w przygotowaniu wystawy parafia księży zmartwychwstańców zaprosiła pochodzącą z tej wspólnoty dr Magdalenę Mrugalską-Banaszak, kierownik Muzeum Historii Miasta Poznania mieszczącego się w Ratuszu. Jest on autorką m.in. albumu „Przedwojenna Wilda. Najpiękniejsze fotografie” wydanego w ubiegłym roku przez Wydawnictwo RM, stąd część ekspozycji stanowi materiał przygotowywany przez nią do tej publikacji. Wśród zaprezentowanych zdjęć jest także wiele dotąd niepokazywanych dawnych ujęć tej części Poznania.
Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa jako swoje apostolaty przyjęło pracę parafialną i wychowawczą. Na ziemiach polskich Zmartwychwstańcy duszpasterzują od 1880 r. Do Poznania pierwsi z nich przybyli na zaproszenie Prymasa Polski, kard. Edmunda Dalbora w 1923 r. w celu zorganizowania parafii. Kopanie fundamentów pod budowę świątyni rozpoczęto w sierpniu tego samego roku, a już po kilku miesiącach sprawowano w niej pierwszą pasterkę. Nowa parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego złączona ze zgromadzeniem Księży Zmartwychwstańców powstała 1 stycznia 1924 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.