Obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego także w Licheniu
22 stycznia 2013 | 16:47 | ra Ⓒ Ⓟ
Uczestnictwem we Mszy św. oraz modlitwą przy pomniku upamiętniającym powstańców styczniowych Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym uczci przypadającą 22 stycznia 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Dokładnie 150 lat temu w Królestwie Polskim wybuchł jeden z największych i najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych w dziejach Polski. 22 stycznia 1863 roku Polacy powstali zbrojnie przeciw Imperium Rosyjskiemu. Tymczasowy Rząd Narodowy wystosował manifest, w którym wzywał do walki przeciw rosyjskiemu zaborcy wszystkich mieszkańców przedrozbiorowej Rzeczypospolitej – Polaków, Litwinów, Rusinów i Żydów.
Dziś podczas wieczornej Mszy św. księża marianie oraz licheńscy parafianie będą się modlić za wszystkich, którzy ponieśli śmierć w trakcie walk powstańczych.
„Sanktuarium licheńskie od zawsze, oprócz nurtu religijnego, promowało w swoich działaniach nurt patriotyczny. Wiele pomników, które znajdują na terenie sanktuarium, mają przypominać o ważnych wydarzeniach z historii naszej ojczyzny. W tym roku przypada 150. rocznica Powstania Styczniowego. Na terenie sanktuarium jest specjalnie przygotowany pomnik upamiętniający to wydarzenie. Dzisiaj o godz. 17.00 w kościele św. Doroty będzie sprawowana Msza św. a następnie udamy się pod ten pomnik, aby zapalić znicze i pomodlić się w intencji tych, którzy polegli w obronie naszej ojczyzny” – zapowiada ks. Sławomir Homoncik, wicekustosz licheńskiego sanktuarium.
Mszy św. będzie przewodniczył ks. Wiktor Gumienny, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.
W licheńskim muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego znajduje się wiele pamiątek i eksponatów związanych z Powstaniem Styczniowym. Są wśród nich m.in. okulary Romualda Traugutta, który był jednym z dyktatorów powstania, rozkazy i notatki wydawane przez dowódców, fotografie powstańców idących do walki.
3 maja w licheńskim muzeum zostanie otwarta specjalna wystawa związana z tamtymi wydarzeniami pt. „Mówią ludzie roku 1863”. Przedstawione zostaną na niej pamiątki po powstańcach, przypomniane też zostaną sylwetki zarówno tych, którzy zginęli z bronią w ręku, jak i tych, którzy ocaleli i zostali zesłani na daleką Syberię.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.