Zielona Góra: „Salon myśli” o Karolu Wojtyle na Soborze Watykańskim II
22 stycznia 2013 | 13:03 | kk Ⓒ Ⓟ
W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze trwa kolejna edycja spotkań publicystyczno-naukowych. W tym roku tematy koncentrują się wokół Soboru Watykańskiego II. Kolejne spotkanie, poświęcone Karolowi Wojtyle, odbyło się 21 stycznia.
Salon Myśli to cykl wykładów otwartych organizowany przez Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. E. Stein w Zielonej Górze we współpracy ze Stowarzyszeniem „Civitas Christiana”. – Celem salonu jest propagowanie myśli filozoficznej, teologicznej, a także socjologicznej czy też jakiejkolwiek innej dziedziny wiedzy, która podejmuje tematy z pogranicza Kościoła i świata – wyjaśnia ks. Andrzej Draguła, dyrektor IFT.
W tym roku akademickim organizatorzy z okazji ogłoszenia Roku Wiary oraz 50. rocznicy inauguracji Soboru chcą podjąć tematy związane z recepcją, nauczaniem, aktualnością Vaticanum II. Gościem styczniowego spotkania był ks. dr Robert Skrzypczak z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, autor książki „Karol Wojtyła na II Soborze Watykańskim”. – Karola Wojtyła uczestniczył w całym Soborze Watykańskim II – przypomniał salonowy gość i dodał: – Wojtyła bardzo chłonął sobór, a kiedy został papieżem z konsekwencją jak najwięcej z tego soboru wprowadzał w życie. Był przekonany, że nie wystarczy o tym wydarzeniu poinformować, ale wprowadzać soborowe nauczanie w życie.
Zdaniem ks. Skrzypczaka, Karol Wojtyła miał największy wpływ na „Konstytucję duszpasterską o Kościele”. – Miał duży wpływ na powstanie deklaracji o wolności religijnej, można powiedzieć, że był jednym z architektów dekretu o stosunku Kościoła do innych religii niechrześcijańskich. Miał także duży wpływ na powstanie dokumentu poświęconego apostolstwu świeckich i w ogóle roli chrześcijanina w Kościele. Ponadto wypowiadał się na wiele innych tematów jak m.in. małżeństwo i rodzina; rola twórców, pisarzy i ludzi kultury w ewangelizacji; a także odnowa liturgiczna z punktu widzenia przygotowania do sakramentu chrztu św. – wyliczał prelegent.
W opinii s. dr Roberta Skrzypczaka papieskie działanie i nauczanie można potraktować jako klucz do właściwego odczytania Soboru Watykańskiego II. – Na to zwrócił uwagę papież Benedykt XVI w pierwszym wywiadzie, którego udzielił telewizji polskiej. Powiedział, że całe dziedzictwo Jana Pawła II trzeba potraktować jako właściwą interpretacje soboru – zauważył gość „Salonu myśli”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.