Diecezja sandomierska: obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
21 stycznia 2013 | 22:26 | apis Ⓒ Ⓟ
Cykl spotkań pt. „Pamięć o ludziach i dziełach” w sandomierskim Muzeum Diecezjalnym – Domu Długosza, IX Marsz Szlakiem Puławiaków, „Powstańcza zbiórka” w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach – to najważniejsze punkty obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które odbędą się w lutym w diecezji sandomierskiej.
6 lutego o godz. 17.00 w Muzeum Diecezjalnym – Domu Długosza odbędzie się spotkanie z Bogusławem Szwedo autorem książki pt. „Powstańcy styczniowi odznaczeni orderem wojennym Virtuti Militari”. Będzie ono zorganizowane w cyklu „Pamięć o ludziach i dziełach”.
Sandomierscy „Strzelcy” zapraszają do udziału w IX Marszu Szlakiem Puławiaków, który wyruszy 9 lutego ze Słupczy do Sandomierza. Marsz upamiętni bojowy szlak powstańczego oddziału Puławiaków. Corocznie gromadzi on młodzież szkolną, która pragnie kultywować pamięć o bohaterach.
W Rytwianach odbędzie się 16 lutego o godz. 13.00 „Powstańcza zbiórka” zorganizowana w 150. rocznicę przybycia na ziemię staszowską gen. Mariana Langiewicza. Po dyskusji historyków na tematy związane z Powstaniem, uczestnicy odwiedzą mogiły powstańcze w okolicznych lasach oraz rytwiańską Pustelnię Złotego Lasu, która udzielała w 1863 r. wsparcia walczącym.
Z kolei w Muzeum Diecezjalnym można zwiedzać powstańcze pamiątki. Warto zobaczyć m.in. proporzec oddziału powstańczego, klamrę do pasa żołnierskiego, czy biżuterię patriotyczną.
– Niezwykle cenne są pamiątki związane z powstańcami, m.in. fajka wykonana na zesłaniu syberyjskim. Mamy obraz pt. „Niespodziewanie” Antoniego Kozakiewicza, który walczył pod Miechowem i tam został ranny. Artysta namalował siebie i kolegę powstańca Ludomira Benedyktowicza. Zwieńczeniem tych pamiątek jest rzeźba „Pius IX błogosławi Polonię”, która wykonana została z nadzieją na odzyskanie upragnionej wolności – informuje Urszula Stępień, kustosz muzeum.
Na terenach obecnej diecezji sandomierskiej Powstanie Styczniowe spotkało się z dużym zaangażowaniem społecznym i zbrojnym w działalność niepodległościową. Świadczą o tym liczne pamiątki, w tym mogiły i krzyże powstańcze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.