Gościkowo-Paradyż: spotkanie formacyjne greckokatolickich księży w seminarium
18 stycznia 2013 | 20:56 | kk Ⓒ Ⓟ
Diecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu, gdzie na co dzień klerycy przygotowują się do kapłaństwa miało niecodziennych gości. Swoje spotkanie formacyjne, pod przewodnictwem bp Włodzimierza Juszczaka z Wrocławia, miało tu 21 grekokatolickich kapłanów z Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej.
Pobyt w Paradyżu obfitował przede wszystkim w spotkania formacyjne. – Jest to czas, w trakcie którego możemy wymienić się swoimi radościami, ale i trudnościami wynikającymi z naszej codziennej posługi duszpasterskiej. Ubogacającym doświadczeniem jest również wspólna modlitwa i konferencje duchowe, opierające się w tym roku na rozważaniu roli Pisma Świętego w życiu kapłana – wyjaśnił bp Włodzimierz Juszczak.
Ważnym przeżyciem dla wielu kleryków była wspólna modlitwa w liturgii eucharystycznej w rycie bizantyjskim. „Boską Liturgię św. Jana Chryzostoma” oprócz księży obrządku wschodniego koncelebrowali także ks. rektor Jarosław Stoś i księża wychowawcy. – Był to piękny moment poczucia jedności w różnorodności. Pomimo, że liturgia była sprawowana w języku ukraińskim, to łączyło nas to samo pragnienie uwielbienia Jezusa, który ofiaruje się nam w swoim Ciele i Krwi – zauważa kl. Norbert Lasota.
Klerycy wzięli udział w spotkaniu z bp. Juszczakiem, podczas którego ukazał sytuację Kościoła greckokatolickiego zarówno w Polsce, jak i na świecie. – Ogromnym problemem jest często fakt, że wielu katolików obrządku łacińskiego nas nie zna, pomimo tego, że od wielu lat żyjemy obok siebie. Błędnie jesteśmy również utożsamiani z prawosławnymi, a przecież tworzymy ten sam Kościół – kontynuował bp Włodzimierz.
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej parafie greckokatolickie znajdują się m.in. w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Szprotawie, Międzyrzeczu czy Nowogrodzie Bobrzańskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.