Opole: 17 stycznia centralne obchody XVI Dnia Judaizmu
13 stycznia 2013 | 19:06 | tk Ⓒ Ⓟ
Słowa z Księgi Rodzaju "Ja jestem Józef, brat wasz…" (Rdz 45,4) stanowią motto tegorocznych obchodów XVI Dnia Judaizmu, których centralne obchody odbędą się 17 stycznia w Opolu. W obchodach wezmą udział hierarchowie Kościoła oraz Żydzi, z naczelnym rabinem Polski. Kościół w Polsce należy do niewielu w Europie, które realizują taką inicjatywę.
Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości tego, że – jak nauczał Jan Paweł II – religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną lecz "czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii".
Program centralnych Obchodów Dnia Judaizmu, których gospodarzem jest biskup opolski Andrzej Czaja, przewiduje m.in. spotkania z władzami samorządowymi Opola oraz wspólną modlitwę chrześcijan i żydów. Przed południem wyznawcy obu religii będą modlić się pod obeliskiem po dawnej synagodze. Wieczorem zaś podczas nabożeństwa o jedność, które odbędzie się w kościele seminaryjno-akademickim, będą czytane teksty ze Starego i Nowego testamentu, zaś uczestnicy spotkania modlić się będą słowami Psalmów.
Zaplanowano także koncert muzyki żydowskiej oraz otwarcie trzech wystaw: „Ściana płaczu” – w Muzeum Diecezjalnym, „Izrael – wczoraj i dziś” w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego (UO) oraz – w tym samym miejscu – „Śladami kultury żydowskiej”.
Jednym z najważniejszych elementów tegorocznego Dnia Judaizmu będzie chrześcijańsko-żydowski panel dyskusyjny, nawiązujący do motta tegorocznego wydarzenia "Ja jestem Józef, brat wasz…". W dyskusji weźmie udział m.in. Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich.
"Będziemy wspólnie zastanawiać się nad tym, jak rozumiemy więzy braterstwa, więzy rodzinne, a więc elementy wspólne kulturowo i religijnie" – powiedział KAI ks. prof. Zygfryd Glaeser, koordynator tegorocznych centralnych obchodów Dnia Judaizmu. Dodał, że będzie też mowa o tym, co obydwie religie dzieli.
Wydarzenie to ma służyć także poznaniu wspólnych elementów lokalnych dziejów. "Chodzi o to, by chrześcijanom i całemu społeczeństwu, bez względu na poglądy religijne czy społeczne, przybliżyć nie tylko judaizm, ale i kulturę żydowską" – tłumaczy wykładowca Wydziału Teologicznego UO.
W specjalnym opracowaniu Episkopatu na tegoroczny Dzień Judaizmu zwraca się uwagę, że tego dnia chrześcijanie winni dostrzegać to, co ich łączy z wyznawcami judaizmu, a jest to: wiara w jednego Boga, Biblia jako słowo Boże, wierność tradycji religijnej, Dekalog jako fundament praw moralnych, a także wezwanie do codziennej modlitwy.
Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, bp Mieczysław Cisło podkreśla, że "wspólne dziedzictwo Żydów i chrześcijan wzywa ich do dawania świadectwa Jedynemu Bogu i jego przykazaniom".
Podczas liturgii sprawowanych w Dniu Judaizmu wierni modlić się będą m.in. aby Kościół coraz pełniej rozwijał dialog religijny z wyznawcami judaizmu oraz za Żydów – „aby wierni swemu wybraniu byli świadkami Jedynego i Prawdziwego Boga w świecie naznaczonym ateizmem, materializmem, kulturą chwili i użycia”.
Zgromadzeni w kościołach na diecezjalnych i parafialnych obchodach Dnia Judaizmu będą modlić się także za wszystkie ofiary Holokaustu oraz o "sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego".
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r.
Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r., prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.
Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.
Polska jest drugim po Włoszech krajem europejskim, który postanowił organizować obchody Dnia Judaizmu (są one obecne także m.in. w Austrii, Holandii i Szwajcarii).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.