Płock: szopka z Gąbina zwyciężyła w konkursie internautów
12 stycznia 2013 | 15:15 | eg Ⓒ Ⓟ
Szopka wykonana w parafii św. Mikołaja w Gąbinie zajęła pierwsze miejsce w konkursie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową w diecezji płockiej. Łącznie do konkursu inicjowanego przez płocką edycję Gościa Niedzielnego zgłoszono 24 szopki.
Zdjęcie zwycięskiej szopki, wybranej przez internautów, wykonała Beata Żabka z parafii
św. Mikołaja w Gąbinie. Zaprojektował ją wikariusz ks. Marek Dyga.
Szopka nawiązuje do przeżywanego w Kościele Roku Wiary. „Zostały na niej przedstawione Drzwi Płockie, prowadzące do katedry, na których znajduje się Credo Apostolskie. Te drzwi przypominają, że przed nowo narodzonym Panem mamy wyznać naszą wiarę” – opowiada o szopce jej autor.
Drugie miejsce zajęła szopka z Makowa Mazowieckiego, wykonana w domu – z piernika. Autorem zdjęcia jest Maciej Henrykowski. Natomiast na trzecim miejscu znalazło się zdjęcie szopki znajdującej się w kościele św. Jakuba w Płocku-Imielnicy. Biblijne postaci zostały przedstawione w tradycyjnych strojach z okolic Myszyńca na Kurpiach.
„Wszystko w szopce nawiązuje do dzieła życia przedwojennego proboszcza w Imielnicy – ks. kan. Władysława Skierkowskiego, wybitnego muzyka i etnografa, autora sztuki scenicznej `Wesele na Kurpiach`. To dzięki wystawianiu tego dzieła i zebranym wtedy funduszom, ks. Skierkowski zbudował nasz kościół. Ta szopka jest więc wyrazem wdzięczności dla Kurpiów i ich kultury oraz dla naszego byłego proboszcza – męczennika II wojny światowej” – relacjonuje wikariusz parafii ks. Grzegorz Ślesicki.
Do konkursu płockiej edycji „Gościa Niedzielnego” na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową zgłoszono 24 zdjęcia. Większość zdjęć przedstawiało szopki znajdujące się w kościołach parafialnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.